Jubileuszowa sesja Komitetu Regionów

wtorek, 16 kwietnia 2013
Jubileuszowa sesja Komitetu Regionów Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, wziął udział w setnej sesji plenarnej Komitetu Regionów w Brukseli. Spotkał się tam również z ambasadorem Czarnogóry przy Unii Europejskiej, a także z przedstawicielami Komisji i Parlamentu Europejskiego.
Głównymi tematami dwudniowej sesji był budżet Unii Europejskiej, solidarność państw unijnych w przeciwdziałaniu kryzysowi oraz przygotowania do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Do debaty włączył się m.in. przewodniczący PE Martin Schulz.
Reprezentanci władz lokalnych i regionalnych głosowali m.in. nad opinią w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) podkreślając, że konieczne są działania ogólnoeuropejskie na rzecz osób najbardziej potrzebujących, aby osiągnąć cel ustanowiony w ramach strategii „Europa 2020”. Według założeń do tego czasu ma zostać stworzona możliwość wyjścia z ubóstwa dla 20 mln mieszkańców UE.
Innym ważnym zagadnieniem, do którego odnieśli się delegaci podczas sesji, była potrzeba wypracowania strategii w dziedzinie badań naukowych i innowacji w Unii. Komitet poparł ambitny budżet programu „Horyzont 2020”. Przyjęto także opinie dotyczące wsparcia unijnego dla zrównoważonych przemian w społeczeństwach w okresie transformacji oraz synergii między inwestycjami prywatnymi, a finansowaniem publicznym na szczeblu lokalnym i regionalnym.
Komitet wydał także swoją opinię w sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje byłej Jugosławii, Turcję i Islandię. Delegaci zwrócili uwagę na konieczność wzmocnienia w tych krajach tzw. kryteriów dobrego rządzenia, takich jak: praworządność, niezawisły wymiar sprawiedliwości, skuteczna administracja publiczna, zwalczanie korupcji i przestępczości zorganizowanej, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, niezależne media.
W tym kontekście marszałek Witold Stępień, jako sprawozdawca raportu Komitetu Regionów poświęconego „zdolności absorpcyjnej funduszy przedakcesyjnych UE i potencjału administracyjnego na szczeblu lokalnym w Czarnogórze”, spotkał się w Brukseli z ambasadorem tego kraju Ivanem Lekovicem, a także z brytyjskim eurodeputowanym Charlesem Tannockiem, który jest autorem Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie sprawozdania z postępów Czarnogóry w 2012 r. w dostosowywaniu swojego prawa do wymogów unijnych. Marszałek rozmawiał również z reprezentantami Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia Komisji Europejskiej. Witoldowi Stępniowi towarzyszyła prof. Zofia Wysokińska – prorektor ds. współpracy z zagranicą Uniwersytetu Łódzkiego, a także Radosław Dziuba z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej UŁ.
Raport w sprawie Czarnogóry autorstwa marszałka Stępnia gotowy będzie w grudniu.
(mw)