Dni Pamięci

piątek, 27 stycznia 2017
Po raz siódmy w Łodzi obchodzone są Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Termin ten został wyznaczony w rocznicę wyswobodzenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przez cztery dni będzie można obejrzeć sztuki teatralne, wziąć udział w interesujących spotkaniach, projekcjach filmów dokumentalnych, zapoznać się z ciekawymi wystawami. Na zakończenie - 31 stycznia w Teatrze Wielkim premierowo wystawione zostanie oratorium „I Believe”. Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady zaplanowano w całym kraju. Łódzkie obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na stacji Radegast, ale oficjalne otwarcie VII Dni Pamięci zaplanowano na wieczór w Teatrze im. Jaracza.
- Dziś pielęgnujemy pamięć o wspólnej historii, ofiarach wojny i świecie, który w ciągu kilku lat przestał istnieć – mówił Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - Czynimy to w Łodzi, choć liczne ślady tragicznej historii Żydów odnajdujemy także w Piotrkowie, Pabianicach, Radomsku, Tomaszowie Mazowieckim czy w Zduńskiej Woli. Wszędzie tam - obecni od wieków - odeszli nagle w ciągu kilku lat wojny. W imieniu Samorządu Województwa Łódzkiego, dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do wzbogacania opartego na humanistycznych przesłankach dialogu, propagują idee tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.
Jakie wydarzenia będą towarzyszyć uroczystościom? Jeszcze na piątek zaplanowano otwarcie wystawy „Żydzi w Wojsku Polskim”, która przybliża historię zbrojnego wysiłku społeczności żydowskiej od czasów Kościuszki, aż po II wojnę światową; w sobotę w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana otwarta zostanie wystawa Żydowskiego Instytutu Historycznego „Świat utracony” przedstawiającej niezwykłe fotografie z lat 1918-1939; na niedzielę przygotowano natomiast coś dla młodych widzów - spektakl „Opowieść o Golemie”.
Dni Pamięci zakończy premierowe wystawienie w Teatrze Wielkim oratorium „I Believe” kanadyjskiego twórcy Zane’a Zalisa. Jest to dzieło koncertowe o Holokauście. Przy użyciu środków muzyki i słowa, przedstawia opowieść o nienawiści, przetrwaniu i nadziei z perspektywy ofiar i sprawców. Oratorium wykona stuosobowy chór ze Stuttgartu Solitude, soliści, orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi oraz chór dziecięcy pod batutą Klausa Breuningera.
Dni Pamięci odbywają się dzięki współpracy: Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi i Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej: http://tskz.pl/
mk/jg