Debata o męskim zdrowiu
wtorek, 4 grudnia 2012Grono wybitnych specjalistów z dziedzin urologii, onkologii oraz innych specjalizacji medycznych i ochrony zdrowia poszukiwało najlepszych rozwiązań pozwalających na realną walkę z nowotworem prostaty. Podkreślona została także wiodąca rola profilaktyki oraz edukacji społeczeństwa w zakresie onkologii.
Debaty zdrowotne poświęcone walce z nowotworem prostaty odbywają się w różnych regionach Polski (w Poznaniu, Gdańsku, Białymstoku, Olsztynie, Opolu, Katowicach, Wrocławiu, Rzeszowie, Szczecinie, Bydgoszczy, Krakowie) i są integralnym elementem zainaugurowanej 16 czerwca ubiegłego roku kampanii „Prostata na lata”, powstałej z inicjatywy Fundacji „Wygrajmy Zdrowie” im. prof. Grzegorza Madeja.
W 2010 roku nowotwory stanowiły drugą pod względem częstości występowania przyczynę zgonów w województwie łódzkim. Z tego powodu odnotowano 7.173 zgony (o 30 więcej niż w roku 2009), w tym 6.843 wywołanych postaciami złośliwymi nowotworów (22% wszystkich zgonów). Współczynnik umieralności z powodu nowotworów w województwie osiągnął najwyższą wartość w kraju – 28,3 (współczynnik dla Polski – 25,1).
Z danych zawartych w raporcie Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2010 r. rak prostaty był drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym, na który zapadali mężczyźni w Polsce. W województwie łódzkim co roku zapada na ten nowotwór ok. 455 mężczyzn, a 301 osób niestety umiera (dane Krajowego Rejestru Nowotworów za 2010 r.).
Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest zbyt późne rozpoznanie, w stadium zaawansowanym, kiedy nowotwór daje już przerzuty. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.