Centrum Doskonałości PŁ coraz bliżej

wtorek, 28 czerwca 2016
Politechnika Łódzka złożyła aplikację w decydującym etapie konkursu na dofinansowanie Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów. Do wzięcia jest 15 mln euro!
 
Pieniądze unijne w konkursie „Teaming of Excellence” są przeznaczone dla uczelni, które chcą współpracować z najlepszymi i największymi instytucjami naukowymi na świecie realizując wspólne projekty i przenosząc innowacyjne rozwiązania oraz wyniki prac na grunt naszej gospodarki. Taki pomysł przedstawił zespół z Politechniki Łódzkiej wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN w Łodzi oraz niemieckimi partnerami ze światowej klasy instytutów Maxa Plancka. Całość wspiera Samorząd Województwa Łódzkiego.
 
Zespół przygotował wizję łódzkiego Centrum Doskonałości. Chcą w nim skonsolidować badania lokalnego środowiska naukowego nad polimerami i materiałami pochodzenia biologicznego. Nowa jednostka znajdzie swoją siedzibę w Łódzkim Parku Naukowo-Technologicznym wyposażonym w nowoczesne laboratoria wyspecjalizowane w bio- i nanotechnologii, w którym ostatnio uruchomiono Laboratorium Symulacji Molekularnych. Ten „superkomputer”, unikatowy w skali światowej analizator procesów chemicznych, będzie mógł być wykorzystywany do badań prowadzonych w centrum.
 
Politechnika i partnerzy zostali już wsparci kwotą pół miliona euro na stworzenie biznes planu dla utworzenia Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów. Łódzka uczelnia otrzymała ten grant jako jedna z trzech polskich instytucji naukowych. Teraz – w drugim etapie konkursu – nasi naukowcy złożyli biznes plan i liczą na otrzymanie wsparcia dla niego w wysokości 15 mln euro do wykorzystania w okresie 5-7 lat. Dofinansowanie w tej wysokości otrzymają najlepiej ocenione projekty. Wyniki poznamy w listopadzie.
 
Pomysł przedstawiony przez Politechnikę Łódzką i partnerów uzyskał poparcie Fundacji na rzecz Nauki Polskie na warunkach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB). Program ten ma na celu stworzenie w Polsce wyspecjalizowanych jednostek naukowych, które realizować będą oryginalne programy badawczo-rozwojowe we współpracy z renomowanymi ośrodkami naukowymi z zagranicy.