Barokowa uczta w Filharmonii Łódzkiej

piątek, 11 kwietnia 2014
1600 piszczałek barokowych organów po raz pierwszy zabrzmiało w Filharmonii Łódzkiej. W uroczystym podpisaniu protokółu odbioru instrumentu wziął udział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

 - Cieszę się ogromnie, że udało się nam zrealizować tę inwestycję. Teraz nasza Filharmonia jest naprawdę wyjątkowa i dostarczać będzie wszystkim melomanom niezapomnianych wrażeń – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego
- Ta inwestycja wynosi centralną Polskę na inny poziom myślenia o sztuce - dodaje Tomasz Bęben.
Instrument barokowy - zbudowany w warsztacie Kristiana Wegschiedera w Dreźnie - powstał na wzór organów typu Silbermannowskiego, które były cenione przez samego Johanna Sebastiana Bacha. Prace nad montażem organów barokowych rozpoczęły się 13 września – a zakończone zostały 25 października ub. roku. Po zamontowaniu rozpoczął się proces strojenia i intonacji instrumentu.
Organy barokowe mają 37 głosów i około 1,6 tys. piszczałek. Stół gry składa się z dwóch klawiatur ręcznych oraz klawiatury nożnej i znajduje się na emporze nad sceną.  Innowacyjny projekt został przygotowany przez prof. Ludgera Lohmanna, wybitnego organistę i profesora Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie, który wystąpi w Łodzi podczas koncertów 11 i 12 kwietnia br. Usłyszymy też Krzysztofa Urbaniaka, organmistrza, jednego z konsultantów budowy organów w Filharmonii Łódzkiej.
- Moim zadaniem jest takie zaprezentowanie organów, żeby wydobyć z nich całe piękno i przekonać o tym pięknie słuchaczy – mówi Krzysztof Urbaniak.
 Filharmonia Łódzka jest jedyną salą koncertową na świecie, która  będzie posiadać podwójne organy. Ich wyjątkowość polega na umiejscowieniu w jednej wnęce organowej dwóch instrumentów: barokowego i romantycznego.  Organy romantyczne zabrzmią pod koniec roku. W porównaniu z organami barokowymi będą posiadać aż 66 głosów i około 3,2 tysięcy piszczałek. Ponieważ instrument romantyczny jest przystosowany do prezentowania dzieł orkiestrowych, wymiennie nazywa się go symfonicznym.