Łódzki Kapitał Ludzki 2014 – ostatnie konkursy POKL

wtorek, 14 stycznia 2014
Są jeszcze pieniądze z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Harmonogram konkursów podczas konferencji prasowej przedstawił Marcin Bugajski, członek zarządu Województwa Łódzkiego odpowiedzialny za wdrażanie pieniędzy z Unii Europejskiej.


Od 10 stycznia do 7 lutego trwa nabór wniosków w ramach wspierania rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Kwota siedmiu milionów złotych zostanie przeznaczona na ogólne i specjalistyczne szkolenia oraz doradztwo związane ze szkoleniami dla kadr zarządzających i pracowników mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Premiowane będą projekty z branż istotnych z punktu widzenia położenia regionu jak również zaplanowanych w regionie inwestycji, czyli: turystyka, hotelarstwo, logistyka, przemysł ceramiczny, przemysł farmaceutyczny, tekstylno-odzieżowy, AGD, IT/ICT, budownictwo, przetwórstwo rolno-spożywcze, energia odnawialna.

Między 17 lutego a 31 marca urzędnicy przyjmować będą wnioski na wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. Kosztem blisko sześciu milionów złotych wsparcie otrzymają osoby zwolnione, przewidziane do zwolnienia lub zagrożonych zwolnieniem z pracy, które dostaną na początek darmowe szkolenia i poradnictwo zawodowe; poradnictwo psychologiczne; pośrednictwo pracy. W dalszym okresie dofinansowane zostaną ich staże i praktyki przygotowujące do podjęcia pracy w nowym zawodzie, a także subsydiowane będzie zatrudnienia uczestnika projektu u nowego pracodawcy.

Aż 20 milionów rozdysponowane będzie na tworzenie i wsparcie już istniejących przedszkoli w gminach o najwyższym zapotrzebowaniu na usługi edukacji przedszkolnej. Konkurs potrwa od 15 stycznia do 12 lutego.

Miesiąc dłużej (do 18 marca) można składać propozycje projektów w ramach podnoszenia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego. Do dofinansowania przewidziano projekty obejmujące m.in.:
- dodatkowe zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze oraz specjalistyczne;
- doradztwo i opiekę pedagogiczno-psychologiczną dla uczniów wykazujących problemy w nauce;
- dodatkowe zajęcia (pozalekcyjne i pozaszkolne) dla uczniów ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych, ze szczególnym uwzględnieniem ICT, języków obcych, przedsiębiorczości, nauk przyrodniczo-matematycznych;
- współpracę szkół i/lub placówek prowadzących kształcenie zawodowe z pracodawcami i instytucjami rynku pracy – staże i praktyki zawodowe) oraz pokrycie kosztów opiekuna stażu;
- wyposażenie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe w nowoczesne materiały dydaktyczne (w tym podręczniki szkolne);
- wdrożenie nowych, innowacyjnych form nauczania i oceniania cechujących się wyższą skutecznością niż formy tradycyjne.

Zorganizowanie konkursów jest możliwe dzięki otrzymaniu dodatkowych środków z ministerstwa za najlepsze w całej Polsce wdrażanie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ta pula pieniędzy uzupełni tegoroczną ofertę w oczekiwaniu na środki z nowej perspektywy finansowej obejmującej lata 2014-2020. Marszałek Bugajski zapewnił, że następne konkursy ogłoszone zostaną w czwartym kwartale tego roku.
(al)