Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

wtorek, 4 stycznia 2022

Program Inwestycji Strategicznych

Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania inwestycji publicznych realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. To Program, który jest zbudowany wokół głównych założeń Polskiego Ładu.

Program obejmuje ponad 30 obszarów gospodarki, w tym m.in.: inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne, czy w gospodarowanie odpadami, a także inwestycje społeczne tj. żłobki, przedszkola czy ścieżki rowerowe.

Wsparcie rządu dla samorządów w realizacji inwestycji strategicznych

Rząd z pomocą Banku Gospodarstwa Krajowego pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Polski Ład działa perspektywicznie i długofalowo. Realizacja zaplanowanych inwestycji strategicznych podniesie poziom produktywności całej polskiej gospodarki.

Cel Programu Inwestycji Strategicznych:

  • pobudzenie aktywności inwestycyjnej jednostek samorządu terytorialnego
  • rozwój lokalnej przedsiębiorczości
  • poprawa warunków życia obywateli
  • powstanie nowych miejsc pracy
  • wsparcie zrównoważonego rozwoju
  • efektywne zaangażowanie sektora finansowego

Zasady Programu:

Szczegółowe informacje o Programie oraz poszczególnych edycjach Programu znajdują się na stronie internetowej BGK www.bgk.pl.

W całej Polsce wyznaczeni zostali opiekunowie Rządowego Funduszu Polski Ład dla Programu Inwestycji Strategicznych, którzy udzielają wszelkich informacji dotyczących Programu. Wykaz opiekunów znajduje się na stronach poszczególnych edycji Programu, zamieszczonych na stronie internetowej BGK www.bgk.pl, w zakładce Kontakt.


Inwestycje realizowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego z środków Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład - Nabór 1

Modernizacja dróg wojewódzkich

Projekt pn.: „Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem – modernizacja dróg wojewódzkich w celu zwiększenia dostępności do sieci kolejowej i PKS”

Projekt polega na zmodernizowaniu ok. 150 km zdegradowanych nawierzchni w ciągu dróg wojewódzkich poprzez wymianę bitumicznych warstw konstrukcyjnych jezdni, naprawę poboczy i odmulenie rowów. Projekt zapewni poprawę:

  • komunikacji publicznej (kolejowej i autobusowej) na terenach wykluczonych komunikacyjnie poprzez zwiększenie dostępności do ok. 30 przystanków PKP i ok. 100 przystanków PKS,
  • warunków drogowych i komunikacji z siecią TEN-T (drogi A-1,A-2,S-8).

Przewidywany okres realizacji inwestycji:

do 31 sierpnia 2023 r.

Wartość inwestycji w PLN:

98 671 201,24

Kwota Promesy w PLN:

66 832 500,00

Deklarowana kwota udziału własnego w PLN:

31 838 701,24

 
 

Zakup autobusów hybrydowych

Projekt pn.: „Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem – spójny i zrównoważony system transportowy województwa łódzkiego : zakup autobusów hybrydowych”

Inwestycja polega na zakupie taboru autobusowego hybrydowego (wyposażonego w niskoemisyjny napęd – silniki: elektryczny i diesel  EURO-6) w ilości 20 sztuk (każdy na 27 miejsc siedzących) oraz systemu biletowego (informatycznego) dla przewoźników autobusowych (autobusy własne i innych przewoźników). Cel inwestycji to integracja połączeń autobusowych z siecią połączeń kolejowych w obszarze Łódzkiego oraz zwiększenie oferty przewozowej w całym województwie. Jest to I etap działań rozwijających park taborowy w związku z celem likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Przewidywany okres realizacji inwestycji:

powyżej 12 miesięcy

Przewidywana wartość inwestycji w PLN:

32 000 000,00

Kwota wnioskowanych środków w PLN:

27 200 000,00

Deklarowana kwota udziału własnego w PLN:

4 800 000,00

Procentowy udział własny Wnioskodawcy:

15,00 %

Opis inwestycji:

Projekt stanowi etap działań rozwijających zasób taborowy transportu publicznego w związku z zakładanym celem likwidacji wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem. Przewidywane są kolejne działania polegające na zakupie niskoemisyjnego taboru kolejowego ( elektryczne zespoły trakcyjne) oraz dalsze zakupy taboru autobusowego. Celem tych działań jest utworzenie spójnego systemu wzajemnie uzupełniających się połączeń kolejowych i autobusowych.

Realizacja projektu jako etapu programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym spowoduje:

a) zwiększenie dostępności do przystanków PKP  i przystanków PKS,

b) sukcesywne zwiększenie ilości miejscowości w Łódzkiem objętych publicznym transportem zbiorowym,

c) zwiększenie dostępu transportu publicznego w połączeniach lokalnych oraz z ośrodkami centralnymi województwa i kraju także zapewnienie szybszego i bezpieczniejszego połączenia z powiatami i gminami. 

 

Inwestycje realizowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego z środków Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład - Nabór 2 

Zakup taboru transportu kolejowego

Projekt pn.: „Likwidacja wykluczenia komunikacyjnego w Łódzkiem – spójny i zrównoważony system transportowy województwa łódzkiego: zakup taboru transportu kolejowego”

Inwestycja polega na zakupie taboru transportu kolejowego, trójczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych w ilości 4 sztuk o maksymalnej prędkości do 160 km/h, dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Cel inwestycji to integracja połączeń kolejowych z siecią połączeń autobusowych w obszarze Łódzkiego oraz zwiększenie oferty przewozowej w całym województwie. Jest to II etap działań rozwijających park taborowy w związku z celem likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Przewidywany okres realizacji inwestycji:

powyżej 12 miesięcy

Przewidywana wartość inwestycji w PLN:

110 650 800,00

Kwota wnioskowanych środków w PLN:

64 999 500,00

Deklarowana kwota udziału własnego w PLN:

45 651 300,00

Procentowy udział własny Wnioskodawcy:

41,26 %

Realizacja projektu jako etapu programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym spowoduje:

a) poprawę oferty przewozowej realizowanej w ramach publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Województwo Łódzkie,

b) sukcesywne zwiększenie integracji różnych systemów transportu, w tym PKP i PKS w województwie łódzkim objętych publicznym transportem zbiorowym,

c) zwiększenie dostępu transportu publicznego w połączeniach lokalnych oraz z ośrodkami centralnymi województwa i kraju, a także zapewnienie szybszego i bezpieczniejszego połączenia z powiatami i gminami.


Projekt pn.: Poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich poprzez modernizację infrastruktury drogowej i wprowadzenie aktywnego oznakowania”.

Projekt polega na modernizacji infrastruktury drogowej poprzez budowę chodników, ścieżki pieszo
- rowerowej, autobusowych peronów przystankowych oraz wymianę bitumicznych warstw konstrukcyjnych jezdni wraz z odtworzeniem oznakowania i regulacją odwodnienia drogi. Na drogach wojewódzkich, w miejscach szczególnie niebezpiecznych, przewiduje się budowę sygnalizacji świetlnych i aktywnych przejść dla pieszych. Głównym celem projektu jest:

  • upłynnienie ruchu,
  • poprawa widoczności,
  • zmniejszenie liczby wypadków.

Przyjęte rozwiązania zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności dzieci.

Przewidywany okres realizacji inwestycji:

do 30 września 2024 r.

Wartość inwestycji w PLN:

36 322 248,21

Kwota Promesy w PLN:

29 925 000,00

Deklarowana kwota udziału własnego w PLN:

6 397 248,21

Procentowy udział własny dofinansowania:

82,39 %

Procentowy udział własny Wnioskodawcy:

17,61 %

W dniu 5 kwietnia 2023 r. zostały podpisane z Wykonawcami umowy na realizację zadania.


Inwestycje realizowane przez Samorząd Województwa Łódzkiego z środków Program Inwestycji Strategicznych: Polski Ład - Nabór 8


 

Projekt pn.: Poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w Łódzkiem poprzez modernizację infrastruktury drogowej

Projekt polega na zmodernizowaniu ok. 26 km zdegradowanych nawierzchni w ciągach dróg wojewódzkich poprzez wymianę warstw bitumicznych jezdni wraz z odtworzeniem oznakowania, naprawę poboczy i odmulenie rowów w niezbędnym zakresie. Modernizacja, polegająca w szczególności na ułożeniu nowych warstw bitumicznych na jezdniach oraz w niezbędnym zakresie na naprawie poboczy i udrożnieniu rowów, przywróci właściwe parametry drogi, co w efekcie zapewni szybsze i bezpieczniejsze połączenia na sieci dróg wojewódzkich. Projekt przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Przewidywany okres realizacji inwestycji: do 30 czerwca 2025 r.

Wartość inwestycji w PLN: 21 409 170,27.

Kwota Promesy w PLN: 20 338 711,75.

Procentowy udział dofinansowania: 95%.

Procentowy udział własny Wnioskodawcy: 5%.

W dniu 24 kwietnia 2024 r. zostały podpisane z Wykonawcami umowy na realizację zadania.