Przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla Projektu Budowa linii łączącej Bełchatów z linią 131

wtorek, 6 sierpnia 2024

logotyp_UE.png

W celu włączenia do obsługi koleją południowo-zachodniego regionu województwa łódzkiego przygotowywany jest do realizacji Projekt budowy nowej linii łączącej Bełchatów z linią kolejową 131 – Korytarzem Bałtyk-Adriatyk, stanowiący uzupełnienie aktualnie realizowanych w ramach Programu Kolej+ dwóch Projektów: Modernizacja i elektryfikacja linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów z wydłużeniem do Bogumiłowa oraz Budowa linii łączącej linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń).

Dzięki realizacji trzech powyżej wskazanych projektów zostanie stworzony nowy ciąg komunikacyjny w województwie łódzkim łączący Piotrków Trybunalski – Bełchatów – Wieluń – Wieruszów. Będzie to historyczny moment dla mieszkańców województwa łódzkiego bowiem miasta tj. Bełchatów, Wieluń i Wieruszów (głównej grupy docelowej) zyskają dostęp do międzynarodowego kolejowego korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk oraz bezpośrednie pasażerskie połączenie kolejowe ze stolicą regionu.

W 2022 roku projekt ten znalazł się w podpisanym przez Samorząd Województwa oraz Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Kontrakcie Programowym, przedmiotem którego jest określenie kierunków i warunków dofinansowania programu Fundusze Europejskie dla Łódzkiego na lata 2021-2027, oraz przedsięwzięć priorytetowych.

W toku prac nad Projektem zrealizowano następujące działania:

  • 16 sierpnia 2023 r. uchwałą nr 144/2023 Rady Ministrów ustanowiony został program wieloletni pod nazwą „Krajowy Program Kolejowy do 2030 r. (z perspektywą do roku 2032), w treści którego Projekt „Budowa linii łączącej Bełchatów z linią 131” został zapisany na pierwszym miejscu listy podstawowej projektów regionalnych 2021-2027;
  • 16 października 2023 r. pomiędzy Województwem Łódzkim a PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. podpisany został List Intencyjny w sprawie współpracy i współdziałania w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej o znaczeniu regionalnym w województwie łódzkim w latach 2021-2027. Zakres współpracy obejmuje m.in. projekt: „Budowa linii łączącej Bełchatów z linią 131”.
  • 27 marca 2024 r. Departament Infrastruktury, Wydział Planowania i Inwestycji Transportowych opracował i złożył w ramach naboru nr FELD.04.03-IZ.00-001/24 Wniosek o dofinansowanie o numerze FELD.04.03-IZ.00-0001/24 na Przygotowanie dokumentacji przedprojektowej dla Projektu Budowa linii łączącej Bełchatów z linią 131, który Uchwałą nr 1002/24 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 30 lipca 2024 r. otrzymał Decyzję o dofinansowania Projektu. Projekt ten będzie realizowany przez Departament Infrastruktury, Wydział Planowania i Inwestycji Transportowych.
  • 7 maja 2024 r. UMWŁ opublikował ogłoszenie na postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy na opracowanie dokumentacji aplikacyjnej w tym Studium Wykonalności dla ww. Projektu „Budowy linii łączącej Bełchatów z linią 131”. Trwaj prace nad wyborem najkorzystniejszej oferty.

Szacowana wartość Projektu: 3 175 390,00 PLN w tym dofinansowanie 2 699 081,50 PLN.

Efektem końcowym realizacji Projektu będzie opracowanie dokumentacji aplikacyjnej w oparciu o którą PKP PLK SA jako Beneficjent złoży wniosek o dofinasowanie budowy nowej linii do FEŁ 2021-2027.

Zadaniem Wykonawcy będzie selekcja wariantów i wskazanie preferowanego przebiegu. W tym celu projektant będzie musiał zdefiniować co najmniej pięć wariantów inwestycyjnych, w tym trzech opierających się na wstępnych wariantach zamawiającego. Projektant określi też propozycje lokalizacji peronów. Analizy powinny uwzględnić kwestie m.in. czasów podróży, wpływu na środowisko przyrodnicze, poprawę mobilności i dostępu społeczeństwa do transportu kolejowego. Kolejne etapy prac przewidują m.in. wykonanie prognoz społeczno-gospodarczych i analiz rynku usług transportowych, identyfikację obszaru oddziaływania linii kolejowej, konsultacje społeczne oraz z samorządami i innymi interesariuszami, szczegółowe analizy wariantów prognozami ruchu, analizy ruchowo-eksploatacyjne, analizy techniczne i wykonalności, oszacowanie kosztów, analizy środowiskowe, finansowe i ekonomiczne, harmonogram. Końcowym etapem będzie opracowanie studium wykonalności. Na wykonanie opracowania przeznaczono około dziewięć miesięcy od podpisania umowy.

Umowa na dokumentację będzie realizowana przez Departament Infrastruktury Wydział Planowania i Inwestycji Transportowych, natomiast umowa na budowę infrastruktury kolejowej (robót budowalnych) przez PKP PLK SA przy wykorzystaniu funduszy FEŁ 2021-2027, we współpracy z Województwem Łódzkim.