Polityki sektorowe dla Województwa Łódzkiego

piątek, 20 marca 2015
Rosnąca na całym świecie konkurencja doprowadza do konieczności identyfikacji specjalizacji gospodarczych oraz zintensyfikowania działań na rzecz współpracy między światem nauki i biznesu. Nie inaczej jest w przypadku regionów, które by pozostać konkurencyjnym na krajowym i międzynarodowym rynku potrzebują specjalizacji w konkretnych gałęziach gospodarki. Opracowywane regionalne strategie sektorowe mogą w tym pomóc, wskazując kierunki rozwoju kluczowych gałęzi przemysłu.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego z początkiem roku zainicjował projekt pod nazwą „Opracowanie polityk sektorowych Województwa Łódzkiego w ramach środków pochodzących z Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego  2007-2013”. Podmiotem odpowiedzialnym za opracowanie polityk sektorowych Województwa Łódzkiego jest PwC Polska, będąca liderem wśród firm doradczych na świecie.
W myśl Regionalnej Strategii Innowacji dla Województwa Łódzkiego LORIS 2030, wśród strategicznych branż Województwa Łódzkiego znajdują się takie jak:

- Nowoczesny Przemysł Włókienniczy i Mody;
- Zaawansowane Materiały Budowlane;
- Medycyna, Farmacja, Kosmetyki;
- Energetyka (w tym Odnawialne Źródła Energii);
- Innowacyjne Rolnictwo i Przetwórstwo Rolno-Spożywcze;
- Informatyka i Telekomunikacja.

Ten sam dokument wskazuje na istnienie znacznego potencjału specjalizacji regionu łódzkiego na styku branż strategicznych oraz kluczowych grup technologii, do których należą:

- technologie informatyczne;
- mechatronika;
- biotechnologie;
- nanotechnologie i materiały funkcjonalne.

Zadaniem tworzonych Polityk sektorowych będzie opracowanie wizji rozwoju poszczególnych branż strategicznych regionu z wykorzystaniem wspomnianych technologii. Realizacja projektu ma przyczynić się do podniesienia konkurencyjności regionu oraz zapewnienie wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej województwa łódzkiego.
Implementacja opracowanych w ramach projektu Polityk sektorowych w sześciu kluczowych branżach technologicznych będzie miała przede wszystkim istotny wpływ na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i produktowych. Nie bez znaczenia jest także próba podniesienia konkurencyjności łódzkich firm na rynku polskim oraz europejskim, a także możliwość reinwestowania wygenerowanych przez przedsiębiorstwa środków finansowych w dalsze badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami.
O sukcesie powstających dokumentów sektorowych będzie decydował m.in. poziom ich dopasowania do realiów rządzących branżami strategicznymi, których Polityki będą dotyczyć. Z tego względu zaangażowanie przedstawicieli świata biznesu, świata nauki oraz administracji publicznej odgrywa kluczową rolę w tworzeniu Polityk. Gorąco zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w pracach nad przygotowaniem Polityk sektorowych.


Szczegółowe informacje dotyczące realizowanego projektu można uzyskać kontaktując się z Wykonawcą z wykorzystaniem poniższego adresu mailowego:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt telefoniczny: Dionizy Smoleń (kierownik projektu po stronie PwC); tel. 519 504 395, Paweł Oleszczuk (koordynator po stronie PwC); tel. 519 507 794

Kontakt z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego – Departament ds. Przedsiębiorczości:
tel. 042 291 98 40, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
(kg)