Patenty na nowoczesną gospodarkę!

wtorek, 8 marca 2016

Polskie ośrodki badawcze i firmy zrozumiały, że innowacje oznaczają konkurencyjność. I coraz chętniej sięgają po ochronę patentową. Liczba zgłoszeń do EPO w 2015 r. była największa od 10 lat.

Europejski Urząd Patentowy (EPO) podsumował aktywność europejskich przedsiębiorstw i jednostek badawczo-rozwojowych w zakresie innowacyjności i ochrony wynalazków. Jak się okazało, w 2015 r. Polacy złożyli w sumie 568 zgłoszeń patentowych. Najwięcej od 10 lat. Natomiast w porównaniu do 2014 r. liczba zgłoszeń patentowych wzrosła o 17,8 proc., a tempo wzrostu, na tle całej Europy, było wyjątkowo wysokie.

W ubiegłym roku EPO wydało patenty dla 150 polskich firm i wynalazców, czyli o 39 proc. więcej niż w 2014 r.

Na tle europejskich wynalazców

Wszystkich europejskich zgłoszeń było 160 tys. (wzrost o 4,5 proc.; w 2014 r. nadesłano ich 153 tys.). W tym zestawieniu górą były Stany Zjednoczone (wzrost o 16,4 proc.) oraz Chiny (wynik lepszy o 22,2 proc.). Bardzo aktywne były także Niemcy, Japonia, Francja i Holandia.

- Europa nadal przyciąga wynalazców z całego świata i stanowi atrakcyjny ośrodek nowych technologii. Pomimo istotnego wzrostu liczby zgłoszeń spoza Europy, bilans liczby zgłoszeń dokonanych przez europejskie firmy w innych regionach jest wyraźnie dodatni, co podkreśla innowacyjny potencjał europejskiej gospodarki - twierdzi Benoît Battistelli, prezes EPO.

Nowa przestrzeń do opatentowania 

W Polsce najwięcej zgłoszeń dotyczyło produktów i rozwiązań z zakresu farmaceutyki (wynik lepszy aż o 222 proc. w porównaniu z 2014 r.), chemii organicznej (wzrost o 105 proc.) i chemii materiałowej (wzrost o 100 proc.). 

Głównymi polskim wnioskodawcami były Politechnika Gdańska (do opatentowania zgłosiła 23 rozwiązania), Akademia Górniczo-Hutnicza (22) oraz firma International Tobacco Machinery (14). W czołówce znalazły się również Politechnika Łódzka (11) i Politechnika Poznańska (10).

Świat chroni własne technologie 

Na arenie międzynarodowej do opatentowania najchętniej zgłaszane były wynalazki związane z technologiami medycznymi (poprawa o 11 proc.), a także cyfrowymi i komputerowymi. Wzrost można też dostrzec w takich kategoriach jak: „silniki, pompy i turbiny” (o 18 proc.), „produkty farmaceutyczne” (o 10 proc.), „pomiary” (o 8 proc.), „komputery” (o 8 proc.).

Liderem okazała się firma Philips. Zaraz za nią uplasował się Samsung, a następnie LG, Huawei i Siemens.