facebook

Menu

25 lat współpracy gospodarczej Polski i Niemiec

17.06.2016
W Berlinie rozpoczął się Polsko-Niemiecki Kongres Gospodarczy oraz Letni Festyn Polskiego i Niemieckiego Biznesu. Kongres otworzył Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju, wraz z wicekanclerzem Niemiec i ministrem gospodarki i energii Sigmarem Gabrielem. W wydarzeniu uczestniczą także Joanna Skrzydlewska, członek zarządu województwa łódzkiego, oraz Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 
Kongres jest podsumowaniem gospodarczej współpracy polsko-niemieckiej trwającej od 1991 roku, gdy oba kraje podpisały traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Obecnie obroty handlowe pomiędzy oba krajami sięgają niemal 90 miliardów euro. - Polska jest piątym co do wielkości partnerem gospodarczym Niemiec wśród krajów europejskich i siódmym w skali globalnej. -- To olbrzymi potencjał handlowy i inwestycyjny. Połączenie wysiłków w realizacji projektów innowacyjnych, jak również dalsza poprawa warunków do harmonijnej współpracy w kluczowych dla obu państw sektorach – jak np. IT, przemysł lotniczy czy niskoemisyjny transport szynowy – pozwolą razem stawić czoła wyzwaniom związanymi z reindustrializacją i rosnącą digitalizacją naszych gospodarek – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.
 
Nowe impulsy, perspektywy i obszary dalszej kooperacji już widać. W pierwszym dniu Kongresu odbyła się uroczystość przekazania niemieckiemu przewoźnikowi kolejowemu NEB pierwszego pociągu LINK produkcji przedsiębiorstwa PESA z Bydgoszczy. To duży sukces polskiej firmy i potwierdzenie technologicznego skoku w polskim przemyśle szynowym. Spalinowy LINK jest pierwszym w historii polskiego przemysłu pojazdem szynowym, który uzyskał homologację w Niemczech. Polskie pociągi będą obsługiwać przejazdy na trasie Kostrzyn nad Odrą – Berlin.
 
Polsko-Niemiecki Kongres Gospodarczy organizowany jest przez WPHI Berlin we współpracy z organizacją Pracodawcy RP oraz Niemieckim Zrzeszeniem Izb Przemysłowo-Handlowych. Bierze w nim udział 250 uczestników z Polski i Niemiec.
(al)

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl