Łódzki Szlak Konny - pętla zewnętrzna odcinek 24; Pławno - Prusicko Kaflarnia

środa, 9 sierpnia 2023

Odcinek 24 jest częścią długiej na prawie 1500 km pętli zewnętrznej Łódzkiego Szlaku Konnego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, który obejmuje całe województwo łódzkie mierząc w sumie 1817 km.
Szlak konny na tym odcinku przebiega przez obszar styku historycznych ziem: Piotrkowskiej i Wieluńskiej. Wiedzie przez urozmaicone krajobrazowo tereny rolno-leśne, częściowo doliną Warty po stronie jej południowego brzegu.
Na trasie szlaku dominują tereny niezabudowane, z rozproszonymi niewielkimi wsiami, tam też znajduje się wiele przydrożnych kapliczek. Najciekawsze zabytki znajdują się we wschodniej części odcinka: w Gidlach i Pławnie.
Będąc w Pławnie warto zobaczyć kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z XIX w. z kopią znanego tryptyku ucznia Wita Stwosza oraz charakterystyczny, małomiasteczkowy układ urbanistyczny na który składają się rynek z przylegającymi doń uliczkami. Rynek otoczony jest niską zabudową, będącą pozostałością po przedwojennej społeczności polsko-żydowskiej. Przed dawnym ratuszem znajduje się tablica pamiątkowa informująca o miejskiej przeszłości Pławna w latach 1544–1864. Ponadto, do ciekawych zabytków należy zaliczyć zespół dworsko-parkowy, w skład którego wchodzi dwór z II poł. XIX w. (obecnie szpital), otoczony parkiem z pomnikowymi okazami drzew. Po wschodniej stronie Pławna w odległości 1300 m od centrum znajduje się dobrze zachowany cmentarz żydowski. Oddalone od Pławna ok. 3 km Gidle znane są z Sanktuarium Gidelskiego – Bazyliki oo. Dominikanów z XVII w., pokartuzkiego barokowego kościoła parafialnego pw. Najświętszej Marii Panny Bolesnej z XVIII w. Na uwagę zasługuje również
najstarszy w Gidlach modrzewiowy kościół pw. Marii Magdaleny pochodzący z przełomu XV i XVI w.
Więcej informacji dotyczących atrakcji i infrastruktury na szlaku odnaleźć można na kartach informacyjnych.
Pełne bogactwo krajobrazowe szlaku ukazują zdjęcia lotnicze umieszczone w galerii w folderze „Szlak Pegaza”.

Odcinek 24 szlaku konnego z Pławna prowadzi z ośrodka jazdy konnej „CWAŁ” drogą asfaltową a następnie gruntową przez tereny rolne i tereny luźnej zabudowy w północnej części Pławna. Przez krótki odcinek ok. 200 m szlak konny prowadzi ruchliwą drogą nr 784, następnie gruntowymi drogami między terenami łąk aż do kapliczki domkowej w zachodniej części Pławna, dalej drogą asfaltową przez most na rzece Warcie i płaskimi terenami pośród pól aż do remizy wsi Gowarzów. Tam należy skręcić w kierunku zachodnim, droga gruntowa po której wiedzie szlak konny prowadzi skrajem lasu. Dalej trasa wiedzie przez tereny leśne aż do wału przeciwpowodziowego prowadząc do asfaltowej drogi nr 741. Przy zachowaniu ostrożności należy tutaj pokonać ruchliwy odcinek drogi (ok. 250 m) kierując się na północny wschód a następnie w kierunku zachodnim skręcić za mostem w lewo w drogę leśną. Prowadzi ona przez łąki i lasy do wsi Cerkowizna, gdzie należy przekroczyć tory kolejowe. Za torami kierując się na pólnoc droga gruntowa prowadzi nadal płaskimi dolinnymi terenami docierając do wsi Wymysłówek. Droga dalej prowadzi na zachód przez las do wsi Radziechowice Drugie. Po drodze szlak przecina drogę krajową nr 1 relacji Warszawa – Katowice. Przejazd przez drogę szybkiego ruchu  jest niebezpieczny (nie ma przejścia pod drogą), należy zatem zachować szczególną ostrożność. We wsi Radziechowice Drugie szlak odbija na południowy zachód i przez lasy i podmokłe łąki prowadzi aż do wsi Kijów nad Wartą. Tam drogą gruntową szlak kieruje na wschód aby dotrzeć do wsi Łęg, w której znajduje się most na rzece Warcie. Po drugiej stronie rzeki należy ostro skręcić w kierunku zachodnim, kierując się drogą utwardzoną do wsi Pustkowie mając po prawej stronie rzekę Wartę. Krótka odnoga szlaku prowadzi na póludnie do wsi Wikłów. Szlak za wsią Pustkowie prowadzi przez tereny leśne z urozmaiconą rzeźbą terenu utwardzoną drogą leśną przecinając rzeczkę Strugę. Dalej szlak konny prowadzi znów przez tereny leśne
ok. 3700 m docierając do Rybaków i Moczydeł a dalej drogą asfaltową do Prusicka.

Dodatkowe informacje

  • Relacja szlaku: Pławno - Prusicko Kaflarnia
  • Charakterystyka zagospodarowania turystycznego:

    Odcinek 24 wiedzie od ośrodka jazdy konnej w Pławnie do gospodarstwa agroturystycznego w Prusicku Kaflarni. Na tym odcinku szlaku konnego zagospodarowanie turystyczne w formie bazy noclegowej i miejsc postojowych przedstawia się następująco:
    - w Pławnie miejsce postojowe oraz ośrodek jazdy konnej „CWAŁ” zajmujący się przede wszystkim sprzedażą sprzętu jeździeckiego oraz produkcją bryczek i powozów konnych. Jeśli zaistnieje konieczność przenocowania do dyspozycji gości na zasadzie użyczenia znajduje się od 2 do 4 miejsc noclegowych oraz miejsce do zorganizowania ogniska lub grilla,
    - w Łęgu – w ośrodku wypoczynkowym „Sarenka”, który na szlaku konnym może być miejscem postojowym, a poza okresem wakacyjnym oferuje noclegi w całorocznym obiekcie oraz sezonowych domkach kempingowych,
    - w Prusicku Kaflarni – gospodarz proponuje miejsce postojowe na szlaku z możliwością przenocowania 9 osób wraz z wyżywieniem (śniadania, kolacje oraz ogniska) a także świeże i wędzone ryby z własnego stawu i własnej wędzarni.
    Na południe od Prusicka Kaflarni w odległości ok. 1,4 km znajduje się wiele stawów rybnych m.in w Prusicku Rzędowym można kupić zarówno świeżo złowione oraz wędzone ryby w „Słonecznym Pstrągu”.
    W celu zapoznania się z pełną infrastrukturą turystyczną i specjalistyczną, zapraszamy do obejrzenia tematycznych map interaktywnych związanych z daną kartą.

  • Ciekawostki:

    Linia kolejowa, która przebiega przez wschodnią część odcinka Pławno – Prusicko stanowi część projektowanego Europejskiego Szlaku Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej zwanej niegdyś Drogą Żelazną Warszawsko-Wiedeńską. Była to pierwsza linia kolejowa wybudowana z inicjatywy Polaków na terenie Królestwa Polskiego. Powstała w latach 1845–1846. Na trasie kolei w województwie łódzkim łączy zabytkowe dworce m.in. w Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach oraz Rogów, który może stanowić miejsce przesiadkowe na  Rogowską Kolejkę Wąskotorową.

  • Atrakcje kulturowe, przyrodnicze i krajobrazowe szlaku:

    900x600_atrakcje_33.jpg

Czytany 75 razy