Łódzkie pamięta o ofiarach getta

wtorek, 29 sierpnia 2023

Dziś w Łodzi uczciliśmy 79. rocznicę likwidacji Litzmanstadtt Ghetto. Zarząd Województwa Łódzkiego reprezentował Robert Baryła.

29 sierpnia – to symboliczna data ostatniego transportu ze stacji Radegast do Auschwitz-Birkenau i likwidacji łódzkiego getta. Dziś w Łodzi odbyły się główne uroczystości upamiętniające ten dzień.

- Mówimy o bardzo ważnej dacie – powiedział Robert Baryła, członek Zarządu Województwa Łódzkiego. - To co działo się w getcie i obozach, było ludobójstwem dokonanym przez Niemców i należy o tym głośno mówić.

W ramach obchodów 79. rocznicy likwidacji Litzmanstadtt Ghetto odbyły się również m.in. wykłady, projekcje filmowe i dyskusje. Natomiast dziś o godz. 19 w Teatrze Nowym odbędzie się inspirowany poezją Chavy Rosenfarb koncert „Drzewo życia”. To łódzka pisarka i poetka, która przeżyła piekło w Auschwitz (zmarła w 2011 r. w Kanadzie).

Łódzkie getto było pierwszym, w pełni odizolowanym gettem na obszarze okupowanej przez Niemców Polski, największym po warszawskim i najdłużej funkcjonującym na ziemiach polskich. Szacuje się, że przez cztery lata przeszło przez nie ponad 200 tys. osób. Co najmniej 45 tysięcy zmarło tam wskutek głodu i wyczerpania, a ponad 145 tysięcy Niemcy zamordowali w obozach zagłady.

(dark), fot. A. Staśkiewicz