Wirtualne konsultacje

środa, 5 listopada 2014
W szpitalu im. Kopernika w Łodzi zaprezentowane zostały możliwości, jakie daje Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna. Za pomocą szybkiego łącza światłowodowego lekarz z Parzęczewa mógł skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z łódzkim specjalistą. Zaprezentował przy tym swojemu koledze zdjęcie rentgenowskie bolącego łokcia i wyniki dotychczasowych badań. Zaraz potem odbyła się telekonferencja z lekarzami z Sieradza.
 
- Właśnie o takie możliwości nam chodziło - mówił marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień podczas prezentacji sieci. - Skorzystają na nich przede wszystkim pacjenci, którzy nie będą musieli jeździć dziesiątek kilometrów na konsultacje i sami lekarze, którzy każdy przypadek będą mogli natychmiast omówić w szerszym gronie specjalistów.
Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna będzie wykorzystywana w szczególności jako rozległa sieć łącząca szpitale podległe samorządowi województwa łódzkiego dla potrzeb telemedycyny i e-zdrowia. Technologia światłowodowa, w jakiej jest zbudowana, daje możliwość m.in. błyskawicznego przesyłu plików z obrazami RTG, USG, obrazów rezonansu magnetycznego i tomografii, których wielkość to niejednokrotnie ponad 200 MB i nie jest możliwie przesłanie ich mailem.
- Wkroczyliśmy w XXI wiek - cieszył się Wojciech Szrajber, dyrektor szpitala im. Kopernika. - Konsultacje za pomocą szybkiego i bezpiecznego łącza pozwalają zmniejszyć koszty związane z transportem pacjenta, a także uniknąć ewentualnego zagrożenia jego życia i zdrowia.
W placówkach objętych ŁRST planowane jest także przegotowanie bezprzewodowego łączą WiFi, z którego będą mogli korzystać zarówno hospitalizowani, jak i osoby odwiedzające. Sama infrastruktura bezprzewodowa powinna zapewnić możliwość uruchomienia pełnego, profesjonalnego monitoringu medycznego, telediagnostyki i teleterapii pacjentów hospitalizowanych.
- Lekarz w trakcie obchodu będzie chodził z tabletem, a nie stertą dokumentów - dodał dyrektor Szrajber.
Łódzka Regionalna Sieć Teleinformatyczna jest projektem realizowanym przez Województwo Łódzkie, a współfinansowanym ze środków unijnych. Wydarzenie „wirtualne konsultacje” było wsparte technologicznie przez firmę Infratel-Operator Infrastrukturalny Sp. z o.o., która pełni funkcję operatora sieci. Na sieć szkieletową ŁRST składać się będą węzły zlokalizowane w następujących 8 placówkach medycznych podległych Samorządowi Województwa Łódzkiego:
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi,
- Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej PABIAN-MED w Pabianicach,
- Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim,
- Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie,
- Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu,
- Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Warcie,
- Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu,
- Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.
- Bezpieczne i szybkie łącze zapewni sprawny przesył badań między placówkami medycznymi w województwie oraz usprawni obieg danych dotyczących zdrowia pacjenta. Łącze umożliwi także spotkania poprzez konferencję, jeśli niezbędne będzie przeanalizowanie stanu pacjenta w szerszym gronie – mówił Dariusz Kałdoński, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Wyszyńskiego w Sieradzu.
(jg/ms)