facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

W Brukseli o łódzkiej biogospodarce

20.02.2017
Delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wzięła udział w Walnym Zgromadzeniu Bio-based Industries Consortium (BIC) w Brukseli. Podczas Zgromadzenia dr Andrzej Siemaszko, doradca Marszałka Województwa Łódzkiego, przedstawił potencjał regionu łódzkiego w dziedzinie biogospodarki.
 
Konsorcjum BIC po stronie przemysłu reprezentuje 200 podmiotów, w tym tak potężnych graczy jak BASF (największe chemiczne przedsiębiorstwo na świecie z siedzibą w Niemczech), Novozymes (marka globalna, specjalizujący się w BRI w obszarze biotechnologii), linie lotnicze KLM wchodzące w skład holdingu KLM-Air France (zaawansowane paliwa w transporcie), Cargill (światowy koncern zajmujący się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego), Coca- Cola Europe czy międzynarodowy koncern Unilever produkujący głównie artykuły żywnościowe, środki czystości i higieny osobistej.
 
W 2015 r. Sejmik Województwa Łódzkiego ustanowił Województwo Łódzkie bioregionem, który przyjmuje biogospodarkę jako horyzontalną sferę aktywności gospodarczej. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest, organizowany cyklicznie, Międzynarodowy Kongres Biogospodarki. Jest on istotnym wydarzeniem, nie tylko na poziomie regionalnym, ale także krajowym i międzynarodowym, przyczyniającym się do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także promocji idei biogospodarki i nawiązywania kontaktów biznesowych. Wyrazem doniosłości zeszłorocznej edycji Kongresu była przyjęta „Łódzka Deklaracja Bioregionów”, stanowiąca cenny wkład w ogólnoeuropejską dyskusję na temat biogospodarki. Została utworzona platforma współpracy „Bioregiony Centralnej i Wschodniej Europy”, do której przystąpiło 8 polskich województw, a kooperacją zainteresowane są kolejne. Jej głównym celem jest integracja interesariuszy biogospodarki, definiowanie wspólnych strategii, planów działań, rozwijanie narzędzi dla wspierania i rozwijania inwestycji w sektorze biogospodarki oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.
 
Podczas tegorocznej V już edycji Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki, który odbędzie się w dniach 9 – 10 listopada br., zostaną poruszone ważne tematy dotyczące rozwoju biogospodarki jako filara dla rozwoju gospodarczego Polski, w szczególności w takich dziedzinach jak rozwój produkcji żywności funkcjonalnej i spersonalizowanej oraz budowa rozproszonego systemu biorafinerii jako kluczowego elementu gospodarki o obiegu zamkniętym. Kongres skupi się też na problematyce życia społeczno-gospodarczego poprzez promocję rozwoju lokalnych, zrównoważonych, cyrkularnych biospołeczności.
(iz)

Polecane

Unijna kasa na dom seniora w Andrespolu

27-04-2017

Wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz członek zarządu województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska...

Czytaj więcej

Po kwiaty, na spotkanie z folklorem

27-04-2017

W najbliższy weekend,30 kwietnia (w godz. 8-16), w piotrkowskim oddziale Łódzkiego...

Czytaj więcej

Przystanek 60+

27-04-2017

We wtorek i środę Łódzki Dom Kultury w Łodzi był...

Czytaj więcej

Dobre praktyki z Lombardii

27-04-2017

W Lombardii przedstawiciele z województwa łódzkiego poznali przykłady jak można...

Czytaj więcej

Łódzkie na długi majowy weekend

26-04-2017

Sezon turystyczny w Łódzkiem został oficjalnie otwarty. Marszałek województwa Witold...

Czytaj więcej

Targi na początek sezonu

25-04-2017

25. targi rolne AGROTECHNIKA 2017 rozpoczęły w weekend sezon wystawienniczo-targowy...

Czytaj więcej

Konsultacje ws. targowisk

25-04-2017

W związku z ogłoszonym przez Zarząd Województwa Łódzkiego naborem wniosków...

Czytaj więcej

Ziemia Łódzka - kwiecień 2017

24-04-2017

Tematem kwietniowego wydania czasopisma samorządowego „Ziemia Łódzka” jest turystyka; zarówno...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl