facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

W Brukseli o łódzkiej biogospodarce

20.02.2017
Delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego wzięła udział w Walnym Zgromadzeniu Bio-based Industries Consortium (BIC) w Brukseli. Podczas Zgromadzenia dr Andrzej Siemaszko, doradca Marszałka Województwa Łódzkiego, przedstawił potencjał regionu łódzkiego w dziedzinie biogospodarki.
 
Konsorcjum BIC po stronie przemysłu reprezentuje 200 podmiotów, w tym tak potężnych graczy jak BASF (największe chemiczne przedsiębiorstwo na świecie z siedzibą w Niemczech), Novozymes (marka globalna, specjalizujący się w BRI w obszarze biotechnologii), linie lotnicze KLM wchodzące w skład holdingu KLM-Air France (zaawansowane paliwa w transporcie), Cargill (światowy koncern zajmujący się dostawą produktów i usług dla przemysłu rolno-spożywczego), Coca- Cola Europe czy międzynarodowy koncern Unilever produkujący głównie artykuły żywnościowe, środki czystości i higieny osobistej.
 
W 2015 r. Sejmik Województwa Łódzkiego ustanowił Województwo Łódzkie bioregionem, który przyjmuje biogospodarkę jako horyzontalną sferę aktywności gospodarczej. Jedną z ważniejszych inicjatyw jest, organizowany cyklicznie, Międzynarodowy Kongres Biogospodarki. Jest on istotnym wydarzeniem, nie tylko na poziomie regionalnym, ale także krajowym i międzynarodowym, przyczyniającym się do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także promocji idei biogospodarki i nawiązywania kontaktów biznesowych. Wyrazem doniosłości zeszłorocznej edycji Kongresu była przyjęta „Łódzka Deklaracja Bioregionów”, stanowiąca cenny wkład w ogólnoeuropejską dyskusję na temat biogospodarki. Została utworzona platforma współpracy „Bioregiony Centralnej i Wschodniej Europy”, do której przystąpiło 8 polskich województw, a kooperacją zainteresowane są kolejne. Jej głównym celem jest integracja interesariuszy biogospodarki, definiowanie wspólnych strategii, planów działań, rozwijanie narzędzi dla wspierania i rozwijania inwestycji w sektorze biogospodarki oraz wymiana wiedzy i doświadczeń.
 
Podczas tegorocznej V już edycji Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki, który odbędzie się w dniach 9 – 10 listopada br., zostaną poruszone ważne tematy dotyczące rozwoju biogospodarki jako filara dla rozwoju gospodarczego Polski, w szczególności w takich dziedzinach jak rozwój produkcji żywności funkcjonalnej i spersonalizowanej oraz budowa rozproszonego systemu biorafinerii jako kluczowego elementu gospodarki o obiegu zamkniętym. Kongres skupi się też na problematyce życia społeczno-gospodarczego poprzez promocję rozwoju lokalnych, zrównoważonych, cyrkularnych biospołeczności.
(iz)

Polecane

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”

17-10-2017

Ukoronowaniem pierwszego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego była wieczorna gala...

Czytaj więcej

Europejskie Forum Gospodarcze 2017

16-10-2017

W Łodzi rozpoczęło się Europejskie Forum Gospodarcze. 3000 gości, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej

Po raz piąty „Lokomotywa” skończyła bieg

16-10-2017

Zakończyła bieg – po raz piąty - „Kolorowa Lokomotywa”. W...

Czytaj więcej

Otulony kwiatami Kościuszko

15-10-2017

  Dzisiaj (15 bm.) mija równo 200 lat od śmierci Naczelnika...

Czytaj więcej

Dzień Edukacji Narodowej

13-10-2017

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Marszałek...

Czytaj więcej

Głos na defibrylatory

13-10-2017

Blisko 10 tys. osób zagłosowało już w budżecie obywatelskim województwa...

Czytaj więcej

Teatr Wielki ma plany na nowy sezon

12-10-2017

W Teatrze Wielkim w Łodzi podczas konferencji prasowej dyrekcja Teatru...

Czytaj więcej

Przedsiębiorcy na zagranicznych targach

10-10-2017

Sześcioro przedsiębiorców z regionu wzięło udział w Targach Expo Real...

Czytaj więcej

Zaczynamy Europejski Tydzień Regionów i Miast

09-10-2017

Dziś rozpoczyna się coroczne czterodniowe wydarzenie w Brukseli - Europejski...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl