Transformacja z ambicjami

piątek, 20 października 2023

Ponad 375 mln euro zostanie wydanych na transformację regionu bełchatowskiego. Jak najlepiej zagospodarować te pieniądze, jakie są możliwości ich pozyskania, jaki jest plan dla regionu bełchatowskiego – o tym rozmawiali uczestnicy IV Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju – Łódzkie 2023, które otworzył w piątek (20 października) w Uniejowie Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Województwo łódzkie jest jednym z pięciu obszarów w Polsce objętych planem transformacji energetycznej. Oznacza to rewolucyjne przemiany gospodarcze związane z odchodzeniem od produkcji energii z węgla brunatnego.

– To wyzwanie, ale i duża szansa dla rejonu bełchatowskiego oraz całego województwa łódzkiego – ocenia wicemarszałek Ziemba, według którego region może pozostać centrum energetycznym kraju. – Potrzeba do tego spełnienia trzech warunków: idei, czyli dobrego pomysłu na przeprowadzenie zmian; akceptacji społecznej dla nich; oraz odpowiedniego mechanizmu finansowego.

Ten ostatni warunek spełnia Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, który samorząd województwa we współpracy z rządem wynegocjował z Unią Europejską. Monika Olszewska, dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Urzędu Marszałkowskiego podkreśla, że Polska otrzymała na ten cel największe środki w Europie - 3,8 mld euro. Z tej puli skorzysta pięć regionów uznanych za tzw. węglowe. Wśród nich znalazło się województwo łódzkie, które ma zapisane blisko 355 mln euro wsparcia z UE i 21 mln euro z budżetu państwa, a do tego środki z tzw. pomocy technicznej na zagospodarowanie tych pieniędzy.

Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego obejmuje w Łódzkiem 35 gmin, w tym trzy duże miasta: Bełchatów, Radomsko i Piotrków Trybunalski. Obszar zamieszkuje 417 tysięcy osób. To prawie 20 procent populacji województwa łódzkiego.

- Te fundusze są dzielone na trzy obszary: gospodarkę, społeczeństwo i przestrzeń w transformacji – wyjaśniała dyrektor Olszewska i zachęcała samorządowców i przedsiębiorców do odważnego sięgania po nie. Tym bardziej że cztery nabory już zostały uruchomione, a trzy kolejne konkursy wkrótce zostaną ogłoszone.

Jak podkreślał inny z prelegentów – dr Maciej Kozakiewicz, Pełnomocnik Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego, w radomszczańskich strefach ekonomicznych w ramach transformacji powstało już 5 tys. nowych miejsc pracy.

Tegoroczne Forum Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju organizowane przez samorząd województwa łódzkiego odbywało się pod hasłem: „Wyzwania dla Obszaru Nowej Energii – Ambitna Transformacja”, ale obejmowało również tematykę „okołotransformacyjną”. Rozmawiano m.in. o spółdzielniach energetycznych – lokalnych inicjatywach gromadzących mieszkańców wokół wspólnego celu, jakim jest zrównoważony rozwój i niezależność energetyczna; wykorzystaniu wodoru, jako źródła energii; biogospodarce jako ważnym elemencie w transformacji regionu. Na wydarzenie składały się dyskusje panelowe i warsztaty, w tym poświęcone projektowaniu obszarów, które trzeba przystosować do nowych funkcji społecznych, przestrzennych i gospodarczych.

Uczestniczyli w nich głównie samorządowcy z obszaru objętego sprawiedliwą transformacją, a także naukowcy i eksperci.

- Sprawiedliwa transformacja to ambitna transformacja, która daje nam szanse rozwojowe – podkreśla wicemarszałek Zbigniew Ziemba. – Wspólnie możemy je zrealizować przy wykorzystaniu możliwości, jakie daje samorząd województwa łódzkiego i mechanizmów finansowych, które mamy do dyspozycji.

jg/fot. Piotr Wajman