facebook
DOŁĄCZ DO NASZEGO NEWSLETTERA I BĄDŹ NA BIEŻĄCO
g -

logo

Menu

Sejmik nagradza ludzi kultury

28.09.2017
Informacja na temat bieżącej sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi zdominowała wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego. Radni podjęli też uchwałę o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury, a także po raz kolejny udzielili pomocy finansowej samorządom z województwa kujawsko-pomorskiego poszkodowanym w wyniku sierpniowej nawałnicy.
 
Wrześniową sesję Sejmiku Województwa Łódzkiego rozpoczęły dwa miłe wydarzenia. W Sali Honorowych Obywateli Województwa Łódzkiego uroczyście odsłonięto zdjęcie Marcina Gortata. Nową tradycją w Sejmiku jest bowiem wyróżnianie swoich Honorowych Obywateli poprzez odsłonięcie ich fotografii w specjalnej sali, nazwanej ich imieniem. Obok zdjęcia Andrzeja Wajdy – pierwszego w historii laureata tego zaszczytnego tytułu zawisła więc fotografia Marcina Gortata – drugiego Honorowego Obywatela Województwa Łódzkiego. Z tej okazji w Sejmiku gościł brat najsłynniejszego polskiego koszykarza – Filip Gruszka, który wspólnie z przewodniczącym Sejmiku Markiem Mazurem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem oraz wicemarszałkiem Dariuszem Klimczakiem dokonali aktu odsłonięcia portretu sportowca.
Drugim miłym akcentem wrześniowej sesji było uroczyste przekazanie marszałkowi oraz przewodniczącemu Sejmiku pucharu, który reprezentacja łódzkiego zdobyła podczas X Mistrzostw Polski Urzędów Marszałkowskich w Piłkę Nożną. Reprezentanci Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego nie przegrali podczas zawodów ani jednego meczu i zdecydowanie wygrali turniej. Oprócz gratulacji zostali oni nagrodzeni przez radnych Sejmiku gromkimi brawami.
Większą część sesji Sejmiku zajęła dyskusja wokół sytuacji w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Na wstępie kondycję łódzkiego WORD-u przedstawił dyrektor placówki – Łukasz Kucharski. Radni (głównie z opozycyjnego klubu PiS) zadawali wiele pytań na temat stosunków panujących w ośrodku, warunków pracy, planów budowy nowej siedziby łódzkiego WORD i innych szczegółowych kwestii. Dyskusji przysłuchiwała się grupa pracowników ośrodka, zrzeszonych w związku zawodowym Solidarność, którzy domagają się przede wszystkim budowy nowej siedziby instytucji. Dyrektor m.in. zapewniał, że przetarg na budowę WORD-u zostanie rozstrzygnięty w ciągu najbliższych tygodni, a jego realizacja poprawi warunki pracy w placówce. Na wiele szczegółowych pytań radnych dyrekcja WORD odpowiedzi udzieli też na piśmie.
Ważnym punktem w porządku obrad było także podjęcie uchwały o przyznaniu Nagród Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury. Tegoroczną kwotę w wysokości 150 tys. zł Kapituła Nagrody podzieliła między 32 podmioty, które w sposób szczególny wniosły wkład w rozwój kultury województwa łódzkiego, promując region w Polsce i poza granicami kraju. Wśród nagrodzonych są m.in. strażackie orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, stowarzyszenia i towarzystwa promujące kulturę oraz osoby, które przyczyniły się do dynamizowania życia kulturalnego i kształtowania tożsamości regionalnej.
Radni Sejmiku po raz kolejny też uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej jednostkom samorządu terytorialnego z województwa kujawsko-pomorskiego, które zostały zniszczone przez nawałnicę w sierpniu tego roku. Po 50 tys. zł otrzymały: gmina Kęsowo i Gostycyn w powiecie tucholskim oraz gmina Mrocza w powiecie nakielskim. Sejmik podjął tę uchwałę jednogłośnie, wskazując na ciężar odbudowy infrastruktury gminnej, który znacząco przewyższa możliwości poszczególnych gmin.
Rafał Jaśkowski

Polecane

Wojewódzkie Obchody Dnia Edukacji Narodowej 2017

18-10-2017

Marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wicemarszałek Dariusz Klimczak oraz członkinie...

Czytaj więcej

X Europejskie Forum Gospodarcze – II dzień

18-10-2017

Wyzwania ery fintech (czyli nowych zastosowań, procesów, produktów lub modeli...

Czytaj więcej

100 mln zł dla zdrowia

17-10-2017

W trakcie Europejskiego Forum Gospodarczego marszałek Witold Stępień i prof...

Czytaj więcej

Nagroda Gospodarcza Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2017”

17-10-2017

Ukoronowaniem pierwszego dnia X Europejskiego Forum Gospodarczego była wieczorna gala...

Czytaj więcej

Europejskie Forum Gospodarcze 2017

16-10-2017

W Łodzi rozpoczęło się Europejskie Forum Gospodarcze. 3000 gości, kilkadziesiąt...

Czytaj więcej

Po raz piąty „Lokomotywa” skończyła bieg

16-10-2017

Zakończyła bieg – po raz piąty - „Kolorowa Lokomotywa”. W...

Czytaj więcej

Otulony kwiatami Kościuszko

15-10-2017

  Dzisiaj (15 bm.) mija równo 200 lat od śmierci Naczelnika...

Czytaj więcej

Dzień Edukacji Narodowej

13-10-2017

14 października to Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Marszałek...

Czytaj więcej

Głos na defibrylatory

13-10-2017

Blisko 10 tys. osób zagłosowało już w budżecie obywatelskim województwa...

Czytaj więcej

Dane kotnaktowe

Urząd Marszałkowski
Województwa Łódzkiego

al. Piłsudskiego 8
90-051 Łódź
NIP: 725-17-08-148
tel. 42 663 30 00
tel. 42 663 33 80
tel. kom. 695 356 594
e-mail: info@lodzkie.pl