Obrady Konwentu Marszałków

piątek, 26 kwietnia 2013
Obrady Konwentu Marszałków Cyfryzacja państwa, dostosowanie gospodarki wodno-ściekowej do wymogów Traktatu Akcesyjnego UE, współpraca Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych z samorządami - to tematy, o których dyskutują marszałkowie na kolejnym Konwencie Marszałków, któremu przewodniczy województwo podlaskie. W spotkaniu odbywającym się w Pałacu Branickich w Białymstoku, uczestniczył  Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego.W pierwszym dniu Konwentu Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni zapoznał zebranych z założeniami cyfryzacji państwa. Minister Boni przedstawił ramy strategiczne Polski Cyfrowej i główne osie Programu Polski Cyfrowej  (powszechny dostęp do Internetu, e-administracja i otwarte państwo, e-gospodarka, wsparcie systemowe dla przedsiębiorstw). Zaznaczył, że dotychczasowe osiągnięcia samorządów zostaną uwzględnione przy określaniu przyszłych celów. - Dlatego też, będą się odbywały konsultacje Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w regionach. Zostało również zainicjowane szerokie porozumienie na rzecz umiejętności cyfrowych w Polsce, porozumienie pod patronatem Prezydenta RP - dodał minister Boni.
O wyzwaniach w sektorze środowiska, m.in. o gorącym temacie - reformie śmieciowej oraz o inwestycjach prośrodowiskowych mówił minister środowiska Marcin Korolec. Marszałkowie rozmawiali także o szkolnictwie wyższym z minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarą Kudrycką.
Konwent Marszałków Województw RP jest ciałem opiniotwórczo-doradczym, reprezentującym interesy 16 województw. Jego inicjatorem był Jan Olbrycht - Marszałek Województwa Śląskiego, który zwołał pierwsze posiedzenie Konwentu w grudniu 1998 roku.
Podczas obrad analizuje się propozycje zmian w ustawach i innych przepisach, jak również omawia się aktualne problemy Samorządów Województw. Tak skoordynowana współpraca między województwami przyczynia się do bardziej sprawnego i zrównoważonego zarządzania w skali całego kraju.
Źródło info: wrotapodlasia.pl