O powstaniu styczniowym na Ziemi Łódzkiej

środa, 13 marca 2013
O powstaniu styczniowym na Ziemi Łódzkiej 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego na Ziemi Wieruszowskiej - to temat sesji popularno-naukowej zorganizowanej w Wieruszowie. W spotkaniu uczestniczyła wicemarszałek województwa łódzkiego Dorota Ryl.
Sesja rozpoczęła się od spektaklu słowno-muzycznego uczniów gimnazjum nr 2 w Wieruszowie zatytułowanej „W obronie narodu”. Złożyły się na niego pieśni i teksty o tematyce patriotycznej nawiązującej do powstania styczniowego. Po nim ogłoszone zostały wyniki konkursu powiatowego na projekt edukacyjny o tematyce powstańczej. Zwyciężczynią została Jagoda Piluch – uczennica II klasy gimnazjum nr 2 Zespołu Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie, która przygotowała projekt pod opieką Małgorzaty Florczak-Piluch. Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy, statuetki i nagrody książkowe.
Uczestnicy sesji wysłuchali wykładu dr Marka Rezlera zatytułowanego „Powstanie styczniowe z perspektywy 150 lat”. Prelegent przedstawiał argumenty będące próbą odpowiedzi na pytanie: „Czy Powstanie Styczniowe było potrzebne?”. Starał się również nakreślić wnioski, które płyną z analizy tego wydarzenia i które powinny być ważne dla współczesnych. Podkreślał, że niezależnie od oceny powodów wybuchu powstania, ludziom, którzy brali w nim udział, należy się bezwzględny szacunek.
Głos zabrał też prof. Stanisław Tadeusz Olejnik. Tytuł jego wystąpienia brzmiał: „Powstanie styczniowe nad górną Prosną”. Dokonał prezentacji własnej książki „Powstanie styczniowe na Ziemi Wieluńskiej”. Opowiadał również o bitwach toczonych przez powstańców na terenie powiatu wieruszowskiego i na ziemi wieluńskiej.
(Rafał Dąbik)