Nadwarciańskie przygody turystyczno-kulinarne

czwartek, 19 września 2013
Nadwarciańskie przygody turystyczno-kulinarne Ponad 800 osób będzie poznawało uroki województwa łódzkiego, biorąc udział w piątek i sobotę w całej gamie imprez z zakresu aktywnej turystyki. Ogniwem spajającym będzie rzeka Warta w swoim najbardziej malowniczym odcinku, zwanym perełką północnej Jury Polski, a centralnym miejscem Osjaków w powiecie wieluńskim , skrzyżowanie czterech szlaków turystyczno-rekreacyjnych: kajakowego, rowerowego, konnego i pieszego.


Sportowo-turystyczny weekend rozpocznie się w piątek o godz. 10 w Konopnicy na północ od Osjakowa. Kilkaset dzieci wystartuje w powiatowych eliminacjach biegów przełajowych, organizowanych pod egidą Szkolnego Związku Sportowego. Dwie godziny później przy Centrum Informacji Turystycznej w Osjakowie rozpocznie się spływ kajakowy Wartą.

Ci, którzy nie mieli okazji popłynąć w piątek, będą mogli nadrobić zaległości w sobotę. O 10 z tego samego miejsca ruszy kolejna wyprawa. Kajakarze ścigać się będą z rowerzystami. Miłośnicy dwóch kółek pojadą częścią rowerowego Szlaku Bursztynowego wzdłuż Warty do Konopnicy i z powrotem. Podobną drogą podążą koniarze. Około 30 jeźdźców weźmie udział w rajdzie po Łódzkim Szlaku Konnym, by na godz. 16 wrócić do Osjakowa na rozpoczynające się III Wojewódzkie Święto Chrzanu.

Święto Chrzanu to wydarzenie szczególnie ważne dla regionalnych plantatorów, ale również dla mieszkańców, którzy po raz kolejny będą mieli okazję posmakować regionalnych produktów. W tym roku święto organizowane jest wspólnie z Lokalną Grupa Działania Kraina Wielkiego Łuku Warty. Przygotowano wiele imprez towarzyszących, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Bayer Full.

Będzie można smakować tradycyjnych dla tego regionu potraw. Koła Gospodyń Wiejskich przygotowują swoje popisowe dania: Strzelce Wielkie to kasza jaglana, Działoszyn - kasza gryczana, Osjaków, Siemkowice, Kiełczygłów - zupy chrzanowe i różne potrawy z chrzanem. Będzie też nowość – racuchy z Pajęczna z chrzanem i żurawiną. Dodatkowo dochodzi zupa dyniowa z Pątnowa, będą placki ziemniaczane z Wierzchlasa, czyli cała gama najprzeróżniejszych potraw tradycyjnych, charakterystycznych dla poszczególnych gmin i dla naszego regionu.
(al)