Maratończycy nabierają prędkości

piątek, 12 kwietnia 2013
Maratończycy nabierają prędkości Weekend upłynie w Łodzi pod znakiem biegania. Wszystko za sprawą Maratonu Dbam o Zdrowie i imprez związanych z tym wydarzeniem. Już w sobotę w biegu Kids Run, który patronatem objął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, wystartują dzieci. W niedzielę na ulicę miasta wybiegną maratończycy reprezentujący wszystkie kontynenty.

Pierwszy łódzki maraton został zorganizowany w 2004 r., ale od trzech lat odbywa się jako Łódź Maraton Dbam o Zdrowie. Wtedy też zyskał na atrakcyjności i z roku na rok jest coraz bardziej popularny nie tylko w kraju, ale i na świecie. Trasa posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i IAAF - międzynarodowej organizacji lekkoatletycznej, a pula przeznaczona na nagrody wynosi 100 tys. dolarów. Zwycięzcy biegu głównego otrzymają po 10 tys. dolarów, a jeśli poprawią rekord świata - dodatkowo 50 tys. dolarów.
Do przebiegnięcia 42 km 195 m zgłosiło się dotąd 1616 osób, reprezentujących pięć kontynentów, wśród nich Kenijczycy, Etiopczycy, Amerykanie, a także Brazylijczyk, Kanadyjczyk i wielu gości z całej Europy. Razem z maratończykami wystartują zawodnicy biegu na 10 km, który zgromadził blisko 2 tys. uczestników.
Największą gwiazdą imprezy będzie Karolina Jarzyńska, rekordzistka Polski w półmaratonie, olimpijka z Londynu. Najlepszą „życiówkę” - 2 godz. 06 min. 58 s ma Kenijczyk Daniel Rono.
W sobotę na starcie staną najmłodsi uczestnicy Kid Run. Sygnał do startu da w tym biegu marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień. Zgłosiło się do niego już 241 zawodników, a można się do biegu zapisywać jeszcze w piątek do godz. 21 na stronie organizatorów - www.lodzmaraton.pl.
Start dla dzieci i młodzieży (wystartują w nich dzieci i młodzież w wieku 7 - 16 lat) wyznaczono w sobotę na godz. 12 na wysokości Aquaparku „Fala” (tam, skąd dzień później wystartują maratończycy), a metę przy Atlas Arenie. Długość trasy wynosi ok. 1,5 km.
Prowadzone będą następujące klasyfikacje:
Szkoły Podstawowe klasy 1-2 i młodsze  (dziewcząt i chłopców ; roczniki: 2004 i młodsze)
Szkoły Podstawowe klasy 3-4 (dziewcząt i chłopców ; roczniki: 2003-2002)
Szkoły Podstawowe klasy 5-6 (dziewcząt i chłopców ; roczniki 2001-2000)
Gimnazjum klasy 1-3 (dziewcząt i chłopców ; roczniki 1999-1997)
Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg, otrzymają na mecie pamiątkowe medale. Przeprowadzone zostanie też losowanie  nagród wśród wszystkich uczestników.
Maratonowi towarzyszyć będą różne imprezy, w tym piknik rodzinny Dbam o Zdrowie, który zaplanowano na sobotę przy Atlas Arenie w godzinach 10–18. W specjalnie zorganizowanych strefach tematycznych będzie można się dowiedzieć, jak dbać o zdrowie, zbadać poziom cukru, zmierzyć ciśnienie krwi czy określić wskaźnik BMI. Dodatkowo będzie można też skorzystać z porady dietetyka, fizjoterapeuty, lekarza, stomatologa, kosmetyczki, a także poznać zasady udzielania pierwszej pomocy. W trakcie pikniku odbędą się także nieodpłatne warsztaty Nordic Walking, jogi dla dzieci oraz nauka gry na bębnach.
Na najmłodszych czekają animatorzy i masa atrakcji: trampolina, ścianka wspinaczkowa, warsztaty plastyczne, basen z piłeczkami i zabawy sprawnościowe.
Partnerem Łódź Maratonu zostało też Centrum Kształcenia Ustawicznego Samorządu Województwa Łódzkiego, którego stoisko przy Atlas Arenie można odwiedzać w piątek w godzinach 12-21 i w sobotę od 9 do 18. Będzie można uzyskać porady związane z pielęgnacją twarzy. Uczennice kierunku technik usług kosmetycznych będą malowały dzieciom buźki, a paniom zaproponują zrobienie makijażu dziennego. Uczniowie kierunku technik masażysta, o ile dopisze pogoda, będą wykonywać masaż pleców.
W trakcie trwania Maratonu Dbam o Zdrowie w niedzielę od rana słuchacze kierunku ratownik medyczny będą dyżurować w czterech punktach medycznych na trasie i w razie potrzeby udzielą pomocy biegaczom. 30 wolontariuszy z wszystkich kierunków dziennych będzie obsługiwać tzw. punkty odświeżania, gdzie uczestnicy maratonu mogą się napić i pożywić. Na mecie na zmęczonych biegaczy będą czekać uczniowie kierunku technik masażysta. Do rozmasowywania obolałych mięśni na płycie Atlas Arena stanie aż 36 masażystów.
(jg)