Łódzcy królowie „królowej sportu”

wtorek, 30 lipca 2013
Łódzcy królowie „królowej sportu” W weekend na stadionie AZS w Łodzi w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży rywalizowali lekkoatleci. Tytuły mistrzów Polski „królowej sportu” w kategorii juniora młodszego (do lat 17) wywalczyło siedmioro reprezentantów województwa łódzkiego.

Łodzianie byli bardzo mocni na dystansie jednego okrążenia, czyli 400 metrów. Złoty medal wśród chłopców zdobyli indywidualnie Wiktor Suwara z AZS Łódź, który czasem 47,91 s. ustanowił swój rekord życiowy, oraz sztafeta 4x400 m Rudzkiego Klubu Sportowego w składzie: Marcin Kowalczyk, Jakub Bałdyka, Damian Chruzimski i Paweł Chmiel.

Ten ostatni, podczas trzydniowych zawodów, został multimedalistą. Do złota dorzucił jeszcze dwa srebrne krążki – pierwszy za bieg indywidualny na 400m, w którym ustąpił tylko Wiktorowi Suwarze, oraz w sprinterskiej sztafecie 4x100 m. Wyścig ten wygrała sztafeta UKS Orkan Środa Śl., bijąc rekord Polski juniorów młodszych – 41,82 s.. Ścisk panował za ich plecami. Na drugim miejscu finiszowali zawodnicy Rudzkiego Klubu Sportowego, którzy o jedną setną sekundy wyprzedzili rywali z Pogoni Siedlce, o cztery MLKS Argos Żary i siedem MKS-MOS Płomień Sosnowiec.

RKS wystartował w podobnym zestawieniu jak na 4x400, z tym że Jakuba Bałdykę zastąpił Mariusz Rzepecki. Sam Bałdyga cieszył się również z medalu w indywidualnym biegu na 800 metrów, w którym przybiegł na metę na trzecim miejscu (1:57,80 min.) Rośnie więc w Łodzi kolejny po Adamie Kszczocie talent w tej konkurencji.

Dorobek medalowy w biegach uzupełnia jeszcze Maria Wendler z UKS 55. Podopieczna znakomitej niegdyś biegaczki Małgorzaty Pskit, w biegu na 400 metrów przez płotki pobiła swój rekord życiowy (61,67 s.), ale o trzy setne sekundy przegrała z Heleną Dalke z Zawiszy Bydgoszcz.

Swoje rekordy ustanowili także przedstawiciele konkurencji technicznych. W trójskoku Mateusz Trzeboński z BKL Bełchatów skoczył 14,51 m i nie dał szans rywalom na odebranie sobie złotego medalu. Dominatorem w rzucie młotem był natomiast Marcin Kuźniarek z MKS Zduńska Wola. Jako jedyny uczestnik finału we wszystkich próbach posyłał młot poza granicę 60. metra, a w czwartej na odległość 64,45 m, co jest jego najlepszym osiągnięciem w karierze.

Reprezentanci klubów województwa łódzkiego wywalczyli więc w lekkiej atletyce siedem medali – cztery złote, trzy srebrne i jeden brązowy.