Atlas nowoczesności w ms2

sobota, 25 stycznia 2014
Wystawę zatytułowaną „Atlas nowoczesności. Kolekcja sztuki XX i XXI wieku" można już oglądać w ms2. W uroczystym otwarciu wystawy, które przyciągnęło tłumy miłośników sztuki, uczestniczył Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Marszałek podziękował za przygotowanie tak niezwykłej ekspozycji i podkreślił jak ważną rolę pełni muzeum na mapie naszego województwa i Polski.
- Łódzkie Muzeum Sztuki to najważniejsze na mapie Polski muzeum sztuki nowoczesnej – powiedziała także  obecna na uroczystości Małgorzata Omilanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wyrazy uznaniu dla osób przygotowujących ekspozycję w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego, który to wystawę objął swoim patronatem, złożył uczestniczący w wernisażu Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.
- Głos artystów, głos sztuki nowoczesnej jest dla nas ważny, ponieważ – jako głos kontestujący – bezustannie inspiruje do myślenia, analizowania, inspiruje nas do działania – mówił  Maciej Klimczak.
Wystawa "Atlas nowoczesności", na której zgromadzono ponad 200 dzieł sztuki wybitnych artystów XX i XXI wieku, zgrupowanych wokół 14 zjawisk związanych z nowoczesnością, prezentowana jest na trzech piętrach muzeum. Ekspozycja skupia się na najważniejszych zjawiskach, które w powszechnym odczuciu wiążą się z tym, co nowoczesne, tj. emancypacja, autonomia, industrializacja, kapitał, urbanizacja, eksperyment, mechanizacja czy rewolucja. Dzieła przyporządkowane do poszczególnych tematów tworzą swego rodzaju wyspy, które można zwiedzać w dowolnej kolejności, tworząc własną narrację.
Ekspozycję przygotował zespół kuratorski pod kierunkiem dyrektora muzeum Jarosława Suchana w składzie: Aleksandra Jach, Paulina Kurc-Maj, Maria Morzuch, Anna Saciuk-Gąsowska, Joanna Sokołowska, Katarzyna Słoboda i Magdalena Ziółkowska.

„Atlas nowoczesności” to kolejny etap rozpoczętych siedem lat temu prac nad kolekcją Muzeum Sztuki, których celem jest badanie, reinterpretacja i aktualizowanie znaczeń znajdujących się w niej dzieł. Prace te zostały zainaugurowane realizacją w latach 2007-2008 serii trzech wystaw ukazujących muzealne zbiory z trzech różnych perspektyw badawczych: politycznej, formalistycznej i psychoanalitycznej.