W Koperniku nowy oddział chirurgii klatki piersiowej

wtorek, 22 kwietnia 2014
Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej, Nowotworów i Rehabilitacji Oddechowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika po modernizacji może przyjąć więcej pacjentów. Liczba łóżek zwiększyła się z 20 do 27, oddział ma też nowoczesne sale operacyjne oraz salę pooperacyjną. 

- Cieszę się, że mieszkańcy Łódzkiego mogą się leczyć w coraz lepszych warunkach. Ze względu na statystyki bardzo istotne jest leczenie chorych na nowotwory. Samorząd Województwa Łódzkiego dokłada wszelkich starań, by zapewnić mieszkańcom leczenie na jak najwyższym poziomie – mówił podczas uroczystości otwarcia oddziału Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
W uroczystości wzięli także udział, Dariusz Klimczak oraz Marcin Bugajski, członkowie Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Marek Mazur, przewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Oddział ratuje rocznie życie ok. 1800 mieszkańcom Łodzi i województwa. Jest jedynym oddziałem torakochirurgicznym w makroregionie wykonującym pełen zakres badań diagnostycznych i zabiegów operacyjnych z zakresu torakochirurgii. Stanowi część Centrum Urazowego, zatem pełni 24-godzinne dyżury zabezpieczając pacjentów  z urazami wielomiejscowymi. W oddziale wykonywana jest największa ilość operacji przełyku w Polsce (resekcje radykalne, zabiegi paliatywne – stentowanie przełyków). Zespół lekarski tworzy siedmiu lekarzy, w tym 5 specjalistów chirurgii klatki piersiowej oraz 2 lekarzy w trakcie specjalizacji w zakresie tej specjalności.
Modernizacja oddziału to kolejna inwestycja realizowana w ramach projektu pn. „Modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi jako kompleksowa realizacja planu rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013 (wartość całego projektu wynosi 58.833.550 zł, z tego z budżetu województwa łódzkiego 8.756.115 zł).
Koszty tej inwestycji to ponad 5,6mln zł
(bs)