Questy – wycieczki blisko natury z historią w tle

środa, 23 kwietnia 2014
W województwie łódzkim oficjalnie rusza 35 nowych szlaków zwanych questami. Trasy wytyczone zostały wspólnie przez trzy Lokalne Grupy Działania z terenu województwa łódzkiego.
 
Questy to nieoznakowane szlaki, którymi można wędrować, korzystając z ulotek lub aplikacji na urządzenia mobilne. Wierszowane wskazówki wytyczają trasę, a do jej ukończenia potrzebne jest rozwiązanie szeregu zadań i zagadek. Dzięki temu poznawanie ciekawych miejsc jest bardziej atrakcyjne i lepiej zapada w pamięć. – To największe przedsięwzięcie tego typu w Polsce. Chcemy dać turystom szanse na aktywne spędzenie czasu, ale też pozwolić im na samodzielne dociekanie historii, bliski kontakt z przyrodą i lepsze zrozumienie otaczającego nas świata – powiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego podczas oficjalnej inauguracji szlaków, która odbyła się w gospodarstwie agroturystycznym w Dłutówku.
 
Nowe ścieżki powstały w projekcie QUIZ, czyli Questing Umożliwi Innowacyjne Zwiedzanie. Swe siły połączyły przy tym trzy Lokalne Grupy Działania z województwa: Dolina rzeki Grabi, BU-DUJ RAZEM oraz Fundacja Rozwoju Gmin PRYM. – Razem mamy 35 szlaków. Dziś oficjalnie prezentujemy 12 z nich, zrealizowanych na terenie działania naszego LGD – powiedziała Anna Doliwa, prezes „Doliny rzeki Grabi”.
 
Wytyczone trasy pokazują mniej znane walory ziemi łódzkiej: przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Na przykład w Drużbicach quest prowadzi przez ostępy pełne wiekowych drzew, w Sędziejowicach powędrujemy „Śladami Powstania Styczniowego”, a w Zelowie pójdziemy trasą braci czeskich, poznając zwyczaje, tradycje i religię społeczności czeskich kolonistów, którzy w początkach XIX w. osiedlili się w miasteczku. – Każda trasa jest wyjątkowa, bo pokazuje walory i atrakcje charakterystyczne dla konkretnego miejsca – komentowała przedstawione szlaki obecna na spotkaniu wicemarszałek Dorota Ryl.
 
Podczas spotkania w Dłutówku zaprezentowany został także multimedialny pokaz działania aplikacji na urządzenia mobilne oraz przejście fragmentem jednej z tras do repliki samolotu „Łoś” z okresu II Wojny Światowej. Ulotki wszystkich questów ściągnąć można ze strony quiz.questing.pl. Tam też dostępna jest aplikacja na urządzenia mobilne.
 
Pełna lista 12 questów dostępnych na obszarze Lokalnej Grupy Działania „Dolina rzeki Grabi”:
1. Historia Buczku w queście zamknięta (gm. Buczek)
2. Historia na ścieżkach natury (gm. Dłutów)
3. Historia w drewnie zapisana (gm. Dobroń)
4. W poszukiwaniu leśnych zwierciadeł (gm. Drużbice)
5. Historia Łasku w tablicach ujęta (Łask)
6. Śladami Powstania Styczniowego 1863 r. na terenie gminy Sędziejowice (gm. Sędziejowice)
7. Historia Widawy legendą pisana (gm. Widawa)
8. Śladami niejednej tajemnicy Piorunowa i Przyrownicy – quest rowerowy (gm. Wodzierady)
9. Śladami braci czeskich po Zelowie (Zelów)
10. Szlakiem gminnych legend – transgraniczny quest rowerowy (gm. Sędziejowice i Widawa)
11. Ukryte młyny Grabi – transgraniczny quest samochodowy (gm. Sędziejowice, Łask, Dobroń)
12. Lotnicze historie – transgraniczny quest rowerowy (gm. Dłutów i Drużbice)
(al, mt)