Unia Europejska Aktualności

Ruszają projekty Interreg Europa

Rozpoczyna się realizacja projektów zatwierdzonych w pierwszym naborze w ramach programu Interreg Europa (22 czerwca - 31 lipca 2015 roku).
 
Wszystkie przedsięwzięcia mają na celu poprawę konkretnych, wybranych przez poszczególnych partnerów instrumentów polityki. Informacje na temat zatwierdzonych projektów (tematyka, budżet, czas trwania itp.) oraz wybranych przez partnerów instrumentów polityki są dostępne na stronie programu: http://www.interregeurope.eu/ieer/news/news-article/67/ieer-kicked-off-with-high-level-commitment/.
  
Ponadto, na ministerialnej stronie programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej dostępna jest lista polskich partnerów w projektach zatwierdzonych w pierwszym naborze Interreg Europa: http://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/przeczytaj-o-programach/interreg-europa/.

Interreg Europa na Europejskim Tygodniu Regionów i Miast 2016

Open Days noszą obecnie nazwę Europejski Tydzień Regionów i Miast (ang. European Week of Regions and Cities). W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 10 – 13 października (Belgia). Trwa już rejestracja: http://ec.europa.eu/regional_policy/regions-and-cities/2016/register.cfm.
 
Program Interreg Europa będzie obecny w Brukseli, zainteresowanych zaprasza na następujące spotkania:
• Policymaking in 21st century;
• Policy learning lab: practical approaches for smart and sustainable regions;
• Pathways to a circular economy in cities and regions.
 
Więcej informacji o poszczególnych spotkaniach Interreg Europa, które odbędą się w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast jest dostępnych na stronie programu: http://www.interregeurope.eu/news-and-events/event/128/the-european-week-of-regions-and-cities/.

Pracownicy DG REGIO o INTERREG

Dyrekcja Generalna ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej (DG REGIO) przygotowała krótki materiał wideo z wystąpieniami swoich pracowników, którzy w kilku słowach tłumaczą, jak rozumieją istotę programów Interreg oraz podają przykłady osiągniętych dzięki międzynarodowej współpracy rezultatów.
Komisja Europejska zachęca także do tworzenia własnych przekazów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie programu Interreg Europa: http://www.interregeurope.eu/news-and-events/news/63/video-challenge-what-3-words-would-you-use-to-describe-interreg-europe/.

Europejska Konferencja Klastrowa

Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MSP (DG Growth) organizuje w Brukseli w dniach 30 listopada – 2 grudnia 2016 piątą już Europejską Konferencję Klastrową.
Tegoroczna konferencja będzie koncentrowała się wokół tematyki inteligentnych przemysłów, w tym m.in. modernizacji przemysłu, w szczególności inteligentnej produkcji i transformacji cyfrowej, gospodarki cyrkulacyjnej, kluczowych technologii wspomagających (KET), usług kreatywnych i usług opierających się na wykorzystaniu danych. 
Ponadto, konferencja zostanie poprzedzona spotkaniem, którego celem jest umożliwienie klastrom odbycia spotkań z potencjalnymi partnerami (matchmaking pre-event). 
Szczegółowe informacje na temat możliwości zorganizowania spotkań z przedstawicielami innych klastrów można znaleźć na stronie European Cluster Collaboration Platform, gdzie również będzie odbywała się oddzielna rejestracja na matchmaking pre-event.
 
Więcej informacji odn. ww. konferencji można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/growth/smes/cluster_en.
 

UE promuje i wspiera transfer innowacji i współpracę międzynarodową na rzecz wzrostu przedsiębiorczości

W ramach kolejnej już perspektywy finansowej EU, zarówno instytucje wsparcia biznesu, instytuty badawcze, jak i wybrani przedsiębiorcy, otrzymali ponownie okazję na uzyskanie środków EU dla działań wspierających transfer innowacji na rynkach międzynarodowych.
Instytucje działające do tej pory na rynku polskim zyskują okazję do rozszerzenia swojej współpracy z państwami regionu Morza Bałtyckiego. Wsparcie EU daje możliwość m.in. zaprezentowania swojego produktu na arenie międzynarodowej, uzyskania wiedzy i know-how w sektorze swojej działalności, uzyskania wsparcia w zakresie dostępnych innowacji, dzielenie się doświadczeniem, budowanie sieci współpracy i klastrów. Państwa regionu Morza Bałtyckiego to niekwestionowani liderzy w zakresie innowacji nie tylko w Europie, ale także na świecie. Przodują także w dziedzinie rozwiązań w zakresie inteligentnych specjalizacji.
Okazję do współpracy na arenie międzynarodowej stwarzają programy Interreg. To dzięki tym programom możliwie jest budowanie międzynarodowych sieci współpracy, budowanie klastrów, zdobycie dostępu do najnowszych badań i innowacji czy uzyskanie wsparcia dla promocji swoich produktów, w różnych sektorach gospodarki. Dzięki programom Interreg możliwe są wspólne działania m.in. w dziedzinach transferu innowacji, umiędzynaradawiania MŚP, rozwoju zielonych technologii, w tym dla ochrony środowiska, transportu, jak i dla tradycyjnych sektorów gospodarki (meblarstwo, wzornictwo, przetwórstwo ryb, itp.).
Wsparcie UE udzielone dotychczas w celu wzmacniania konkurencyjności przedsiębiorczości w państwach regionu Morza Bałtyckiego zaowocowało m.in. utworzeniem klastra współpracy przedsiębiorców LNG (Liquid Natural Gas) i przyciągnięciem inwestycji rzędu blisko 50 mln EUR, wsparciem przedsiębiorców w procesie kreowania nowych innowacyjnych produktów meblarskich (ok. wspólnie wykreowanych 35 prototypów), a także wiele innych.
Wsparcie uzyskać można w programach Interreg: Południowy Bałtyk (www.southbaltic.eu) oraz Region Morza Bałtyckiego (www.interreg-baltic.eu).
Więcej o możliwości współpracy w ramach struktur ww. programów, możliwości uzyskania dofinansowania, o szansach, jakie daje współpraca międzynarodowa można się będzie dowiedzieć podczas konferencji, która odbędzie się w Gdańsku 23-24 maja br.   
Konferencja będzie niepowtarzalną okazją nie tylko do uzyskania praktycznych informacji nt. możliwości uzyskania wsparcia EU, ale przede wszystkim będzie okazją do nawiązania szerokich kontaktów międzynarodowych, uzyskania informacji nt. możliwości rozszerzenia swojej działalności, dołączenia do istniejących już sieci współpracy i klastrów, a także stworzenie nowych.  Konferencja skupi podmioty działające w różnych sektorach gospodarki z krajów leżących wokół Morza, w tym przedsiębiorców, instytucje naukowo-badawcze, jednostki badawcze, stworzy też możliwość rozmowy z ekspertami w wybranych dziedzinach, a także z potencjalnymi partnerami biznesowymi.   
W imieniu Ministerstwa Rozwoju oraz partnerów zapraszamy do udziału w konferencji i skorzystania z niepowtarzalnej oferty programów Interreg. 
Nie czekaj. Wyprzedź konkurencję i zarejestruj się już dziś: http://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/szkolenia/rejestracja-na-konferencje-interreg-changes-the-baltic-sea-region-stories-that-inspire/

Nabór wniosków do Sieci Wdrażania w ramach Programu URBACT III

Do 22 czerwca br. trwa nabór wniosków do Sieci Wdrażania w ramach Programu URBACT III. Nabór tym razem dotyczy projektów wspierających wdrażanie strategii i planów działania miast.

Program URBACT jest jednym z programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej odpowiadającym za wymianę wiedzy i doświadczeń oraz promocję zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju miast. URBACT służy wypracowaniu praktycznych, innowacyjnych i zrównoważonych metod rozwiązywania problemów miast.

Szczegółowe informacje o Programie URBACT III oraz naborze wniosków do Sieci Wdrażania dostępne są na stronie internetowej Krajowego Punktu Kontaktowego: http://www.urbact.pl/.
 

Konferencja pn. „INTERREG changes the Baltic Sea Region. Stories that inspire”.

Ministerstwo Rozwoju - we współpracy z programami INTERREG: Południowy Bałtyk, Region Morza Bałtyckiego i Centralny Bałtyk oraz INTERACT’em - zaprasza na konferencję organizowaną w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego. Spotkanie odbędzie się 23-24 maja 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.
 
Założeniem konferencji jest przedstawienie roli programów INTERREG w rozwoju obszaru Morza Bałtyckiego.
 
Konferencja odbędzie się w języku angielskim. W pierwszym dniu dostępne będzie symultaniczne tłumaczenie angielsko-polskie.
 
W pierwszym dniu spotkania 23 maja 2016 r. zaplanowano, między innymi:
 
-   panele tematyczne z udziałem ekspertów i beneficjentów projektów z dziedziny  środowiska, transportu, innowacji i przedsiębiorczości,
-   indywidualne rozmowy uczestników z ekspertami i działania ułatwiające spotkanie partnerów do przyszłych projektów.
 
W drugim dniu spotkania 24 maja 2016r. zaplanowano:
 
-   sesję szkoleniową  o tym jak przygotować dobry projekt INTERREG,
-   wizyta w miejscach realizacji projektów INTERREG na terenie Gdańska,
-   sesja programu INTERREG Południowy Bałtyk.
 
Uczestnicy konferencji będą mieli możliwość nieodpłatnego zwiedzenia ekspozycji Europejskiego Centrum Solidarności.
 
Informacja po polsku oraz możliwość rejestracji: www.ewt.gov.pl/konferencja.
 

Seminarium informacyjne INTERREG Region Morza Bałtyckiego

Krajowy Punkt Kontaktowy programu Interreg Region Morza Bałtyckiegozaprasza do udziału w seminarium informacyjnym dotyczącym – trwającego - drugiego naboru projektów.
 
Spotkanie odbędzie się 20 kwietnia 2016 r., w Sali kinowej Ministerstwa Rozwoju, przy ul. Wspólnej 2/4 w Warszawie.
 
Polscy partnerzy projektów zatwierdzonych w pierwszym naborze przedstawią planowane działania, które realizować będą we współpracy międzynarodowej. Podzielą się doświadczeniami płynącymi z udziału w pierwszym dwuetapowym konkursie, który został rozstrzygnięty w listopadzie 2015 r. Udzielą praktycznych porad instytucjom zainteresowanym udziałem w trwającym naborze projektów, zarówno z perspektywy wnioskodawcy wiodącego, jak i partnera projektu.
Podczas spotkania zostaną wyjaśnione zasady udziału w transnarodowych projektach, zakres tematyczny oferowanego wsparcia i warunki składania wniosków. Zostaną omówione koszty możliwe do poniesienia w ramach realizacji projektu, a także wsparcie dla projektów flagowych Strategii UE dla Regionu Morza Bałtyckiego ze strony koordynatorów strategii.
 
Po spotkaniu możliwe będą konsultacje na temat oferty programu z punktem kontaktowym oraz rozliczania kosztów z kontrolerem krajowym.
 
Informacja o spotkaniu, agenda oraz rejestracja on-line dostępne są na stronie:
http://www.ewt.gov.pl/strony/o-programach/szkolenia/seminarium-informacyjne-drugi-nabor-projektow-region-morza-baltyckiego/.

Seminarium dotyczące drugiego naboru wniosków

Seminarium dotyczące drugiego naboru wniosków
w ramach Programu INTERREG EUROPE
 
 
Otwarto rejestrację na seminarium Programu INTERREG EUROPE, dedykowane 2. naborowi wniosków (5 IV - 13 V 2016).
 
Spotkanie odbędzie się 4 kwietnia br. w Warszawie. Towarzyszyć mu będą konsultacje indywidualne dla polskich liderów projektów.
 
Szczegółowe informacje oraz rejestracja pod adresem: https://europasrodkowa.gov.pl/.

Drugi nabór projektów w Programie INTERREG Morza Bałtyckiego

Drugi nabór projektów w Programie INTERREG Morza Bałtyckiego
 
Rozpoczął się drugi nabór projektów w programie INTERREG Region Morza Bałtyckiego.
 
Pierwszy etap naboru, w którym należy złożyć koncepcję projektu trwa od 1 marca do 1 czerwca 2016 r.
Tylko wnioskodawcy najlepszych koncepcji projektów zostaną zaproszeni do drugiego etapu naboru, w którym będą mogli złożyć pełny wniosek projektowy.
 
Informacja o naborze dostępna jest na stronie EWT:
http://www.ewt.gov.pl/strony/wiadomosci/drugi-nabor-projektow-interreg-region-morza-baltyckiego-otwarty-wsparcie-dla-wnioskodawcow/.

Drugi nabór wniosków w ramach Programu INTERREG EUROPE

Drugi nabór wniosków w ramach Programu INTERREG EUROPE
 
Ogłoszono drugi nabór wniosków w ramach Programu INTERREG EUROPE, który odbędzie się w terminie 5 IV – 13 V br.
 
Oficjalna informacja oraz obowiązujące dokumenty dostępne są na stronie internetowej Programu:
http://www.interregeurope.eu/projects/apply-for-funding/
 
Wspólny Sekretariat Programu INTERREG EUROPE przygotował bogatą ofertę wsparcia dla Beneficjentów drugiego naboru wniosków, która obejmuje:
 
  • 22-23 marca br., Rotterdam - wydarzenie poświęcone 2. naborowi wniosków, połączone z forum poszukiwania partnerów i wizytami terenowymi;

  • wizyty terenowe: http://www.interregeurope.eu/europecooperates/fieldvisits/;

  • możliwość opublikowania na stronie programu własnego pomysłu na projekt, wsparcie w poszukiwaniu partnerów projektowych (Project idea and partner search);

  • kwestionariusz umożliwiający szybką samoocenę projektu - czy mój pomysł pasuje do programu Interreg Europa (Project idea self-assessment);

  • dla bardziej zaawansowanych koncepcji - po wypełnieniu specjalnego formularza konsultacje z ekspertami ze Wspólnego Sekretariatu  (Project idea feedback);

  • wirtualne sesje pytań i odpowiedzi (Virtual Q&A hour);

  • warsztat dla aplikantów wiodących (Lead applicant workshop);

  • webinaria dla aplikantów wiodących (Lead applicant webinars).

 
Szczegóły na temat powyższej oferty są dostępne na stronie Programu:
http://www.interregeurope.eu/news-and-events/news/42/assistance-to-applicants-for-second-call/.

Wspólny Sekretariat programu Interreg Europa Środkowa poszukuje specjalisty

Wspólny Sekretariat programu Interreg Europa Środkowa poszukuje specjalisty
do spraw finansowych.
 
Wspólny Sekretariat programu Interreg Europa Środkowa poszukuje specjalisty do spraw finansowych. Osoba zatrudniona na tym stanowisku będzie odpowiedzialna m.in. za ocenę wniosków o dofinansowanie w programie Interreg Europa Środkowa, ze szczególnym uwzględnieniem części finansowej, oraz monitoring postępów finansowych projektów.
 
Termin składania aplikacji mija 30 marca br. Rozmowy kwalifikacyjne w Wiedniu zaplanowano na drugą połowę kwietnia. Pytania (w języku angielskim) związane z naborem można kierować do Wspólnego Sekretariatu programu na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Informację o naborze można znaleźć na stronie www.europasrodkowa.gov.pl w zakładce aktualności oraz pod adresem http://www.interreg-central.eu/show/central-europe-project-finance-manager-vacancy/.

INTERREG EUROPA ŚRODKOWA – poszukiwany Partner do projektu

INTERREG EUROPA ŚRODKOWA – poszukiwany Partner do projektu
 
Leibniz Institute poszukuje polskiego partnera (regionu/miasta) do projektu związanego z obszarami powojskowymi. Projekt będzie ubiegał się o dofinansowanie w ramach 2. naboru wniosków programu Interreg Europa Środkowa.
 
Opis projektu INTEGRATING MILITARY CONVERSION, REGIONAL CAPACITY BUILDING AND WILDERNESS DEVELOPMENT (CO-PRO-WILD) znajduje się pod adresem http://www.interreg-central.eu/other-pages/project-ideas/.
 
W 2. połowie marca br. w Dreźnie planowany jest warsztat dotyczący przygotowania projektu.
 
Zainteresowane instytucje proszone są o kontakt:
Dr. Peter Wirth  
Leibniz-Institut für ökologische Raumentwicklung (IÖR)
Leibniz Institute of Ecological Urban and Regional Development (IOER)
Weberplatz 1
01217 Dresden
Tel.: +49 351 4679-232
Fax: +49 351 4679-212
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.ioer.de

Zaproszenie do składania wniosków w ramach inicjatywy wspólnotowej Urban Innovative Actions (UIA)

15  grudnia  Dyrekcja  Generalna  Polityki  Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej,  uruchomiła  pierwsze  zaproszenie  do  składania  wniosków
w ramach  inicjatywy wspólnotowej Urban Innovative Actions (UIA) wspierającej innowacyjne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich.
Inicjatywa jest nowym instrumentem KE (zgodnie z artykułem 8 rozporządzenia ws.   EFRR)   stworzonym   w   celu   zapewnienia   wsparcia 
i  możliwości przetestowania   innowacyjnych  rozwiązań  i  nowego  podejścia  do  wyzwań stojących  przed  władzami  miejskimi  w  całej  Europie.
Z budżetu EFRR na realizację  inicjatywy  w  okresie 2015-2020 przeznaczonych zostało 372 mln EUR. 
Każdy  projekt  może otrzymać współfinansowanie z EFRR w wysokości do 5 mln euro.  Maksymalna  stopa  współfinansowania  wynosi 80%, wdrożenie projektu musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż 3 lata.
Trwający, pierwszy nabór, którego budżet wynosi 80 mln EUR, koncentruje się na czterech obszarach tematycznych powiązanych z agendą miejską UE, tj:
   ·           Ubóstwo miejskie (z naciskiem na ubogie dzielnice miast)
  ·            Integracja imigrantów oraz uchodźców
   ·           Transformacja energetyki
   ·           Praca i umiejętności w gospodarce lokalnej
Zapraszamy  do  zapoznania  się  wymaganiami i dokumentami aplikacyjnymi na stronie inicjatywy: http://www.uia-initiative.eu/fr/node/5
 
Termin składania wniosków upływa 31 marca 2016 r.
Dla  zainteresowanych  udziałem  w  naborach, w styczniu i lutym 2016 r., w całej  UE  odbędą  się  cztery  spotkania  informacyjne: w Brukseli, Rydze, Rzymie  oraz  w  Krakowie. Zachęcamy do udziału w spotkaniu organizowanym 3 lutego w Krakowie, rejestracja jest już otwarta: http://www.uia-initiative.eu/en/krakow-applicant-seminar
 
Więcej informacji na temat inicjatywy Urban Innovative Actions: http://www.uia-initiative.eu/
 

SEMINARIUM INTERREG EUROPA ŚRODKOWA i REGION MORZA BAŁTYCKIEGO

SEMINARIUM INTERREG EUROPA ŚRODKOWA i REGION MORZA BAŁTYCKIEGO
 
 
W dniu 23 lutego 2016 w Katowicach odbędzie się seminarium o programach Interreg: Europa Środkowa i Region Morza Bałtyckiego.
 
Informacje o spotkaniu można znaleźć pod adresem https://europasrodkowa.gov.pl/item/403-otwarto-rejestracje-na-seminarium-o-programach-interreg-europa-srodkowa-i-region-morza-baltyckiego-ktore-odbedzie-sie-23-lutego-2016-w-katowicach
 
Formularz rejestracyjny (w języku polskim i angielskim) jest dostępny na stronie https://www.ewt.gov.pl/strony/interreg-europa-srodkowa-i-region-morza-batyckiego-spotkanie-dla-wnioskodawcow-joint-applicant-seminar-of-the-interreg-central-europe-and-interreg-baltic-sea-region-programmes/

Możliwość sfinasowania badań w ramach programu ESPON

W ramach program ESPON 2013 ogłoszony został konkurs, w ramach którego aplikować można na dofinansowanie badań „targeted  analyses” (ukierunkowanych analiz) z zakresu wspierania polityk związanych z rozwojem regionalnym i spójnością terytorialną, w szczególności na strukturach terytorialnych, trendach, perspektywach i wpływie na polityki sektorowe.
 
ESPON targeted analyses – jak to działa?
Interesariusze proponują i opisują potrzeby analityczne biorąc pod uwagę wymagania swojego terytorium, wyjaśniają dlaczego potrzebują ukierunkowanych analiz z perspektywy europejskiej, pokazują rezultaty jakie mają być osiągnięte oraz zamiary praktycznego wykorzystania uzyskanych analiz.
Uprawnionymi do aplikowania są interesariusze i praktycy z administracji krajowej, regionalnej
i lokalnej z krajów UE oraz Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii a także instytucje wdrażające fundusze pochodzące ze źródeł UE.
Aplikować można samodzielnie lub w partnerstwie.
Konkurs trwa do 9 marca 2016.
Wniosek należy przygotować w języku angielskim i przedłożyć w wersji cyfrowej. Wzór wniosku dostępny jest na ESPON website wraz z instrukcją i innymi dokumentami konkursowymi.
Wszystkie szczegółowe informacje na temat programu i konkursu wraz z dokumentacją konkursową dostępne są na stronie http://www.espon.eu/main/Menu_Calls/Menu_Invitation-Stakeholders/

Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na 2016 rok.

W dniu 30 listopada 2015 roku mocą Uchwały nr 1374/15 Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął Harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie w trybie konkursowym dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 na 2016 rok. Dokument prezentuje informacje o planowanych terminach oraz orientacyjnych kwotach przewidzianych na dofinansowanie projektów w ramach poszczególnych konkursów.
W 2016 roku w Łódzkiem zaplanowano uruchomienie aż 46 konkursów w ramach 40 działań i poddziałań Regionalnego Programu Województwa Łódzkiego. Ich łączny budżet wyniesie ponad 2,7 mld złotych.

Konkurs w ramach programu Interrego Morza Bałtyckiego

Kolejny konkurs w ramach programu Interreg Obszaru Morza Bałtyckiego planowany jest w I kwartale 2016 roku.
W ramach programu ubiegać się będzie można o dofinansowanie projektów w ramach 3 priorytetów:  “Capacity for innovation”, “Management of natural resources”, “Sustainable transport”. Bliższe informacje na ten temat znaleźć można na stronie http://www.interreg-baltic.eu/applying-for-funds/second-call-for-applications.html

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 został głoszony konkurs z działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Wnioski można składać w terminie: od 2 listopada 2015 r. do 2 lutego 2016 r.

W ramach Działania 3.1 dofinansowanie udzielane jest projektom, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celu szczegółowego
nr 5 Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu w tym e-usług publicznych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, w szczególności poprzez:

  • rozwój kompetencji cyfrowych umożliwiających stworzenie popytu na internet oraz TIK,
  • nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych,
  • stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.
  •  

Projekty muszą koncentrować się na działaniach szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój kompetencji cyfrowych.
Projekty mają być skierowane do osób fizycznych (które ukończyły 18. rok życia), nie posiadających kompetencji cyfrowych lub chcących rozwijać posiadane kompetencje cyfrowe.

Beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm), która w realizację projektu będzie mogła zaangażować również:

  • JST na poziomie gminy, w formie podmiotów upoważnionych do ponoszenia wydatków, o których mowa w rozdziale 3 pkt 1 lit. a) Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 kwietnia 2015 r. w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS i FS na lata 2014-2020, zgodnie
    z zawartym z organizacją pozarządową porozumieniem;
  • inne organizacje pozarządowe, JST (inne niż na poziomie gminy) oraz ich związki i stowarzyszenia, instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, występujące w formie partnerów, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów
    w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu może stanowić maksymalnie 93% wydatków kwalifikowalnych projektu oraz maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu nie może przekroczyć 37,2 mln PLN. Wnioskodawca jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego na poziomie minimum 7% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Minimalna wartość projektu złożonego do dofinansowania nie może być niższa niż 5 mln PLN.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacja konkursowa dostępna są na stronie internetowej:
http://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-3-1/nabor-wnioskow-popc-3-1-2/

W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 został głoszony konkurs z działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”

Nabór wniosków trwa od 2 listopada 2015 r. do 2 lutego 2016 r.

W ramach Działania 3.1 dofinansowanie udzielone będzie projektom, które w największym stopniu przyczynią się do osiągnięcia celu szczegółowego nr 5 Zwiększenie stopnia oraz poprawa umiejętności korzystania z Internetu w tym e-usług publicznych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, w szczególności poprzez:

  • rozwój kompetencji cyfrowych umożliwiających stworzenie popytu na internet oraz TIK,
  • nabycie umiejętności korzystania z e-usług, począwszy od nauki obsługi komputera i internetu jak i rozwijanie umiejętności bardziej zaawansowanych,
  • stworzenie trwałych mechanizmów podnoszenia kompetencji cyfrowych na poziomie lokalnym.

Projekty muszą koncentrować się na działaniach szkoleniowych ukierunkowanych na rozwój kompetencji cyfrowych.
Projekty mają być skierowane do osób fizycznych (które ukończyły 18. rok życia), nie posiadających kompetencji cyfrowych lub chcących rozwijać posiadane kompetencje cyfrowe.

Beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r.
o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014 r. poz. 1118, z późn. zm), która w realizację projektu będzie mogła zaangażować również:

  • JST na poziomie gminy, w formie podmiotów upoważnionych do ponoszenia wydatków, o których mowa w rozdziale 3 pkt 1 lit. a) Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 10 kwietnia 2015 r. w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach EFRR, EFS i FS na lata 2014-2020, zgodnie
    z zawartym z organizacją pozarządową porozumieniem;
  • inne organizacje pozarządowe, JST (inne niż na poziomie gminy) oraz ich związki i stowarzyszenia, instytucje prowadzące działalność w zakresie uniwersytetów trzeciego wieku, występujące w formie partnerów, zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów
    w zakresie polityki spójności finansowych w perspektywie finansowej 2014-2020.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu może stanowić maksymalnie 93% wydatków kwalifikowalnych projektu oraz maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania projektu nie może przekroczyć
37,2 mln PLN. Wnioskodawca jest zobowiązany do zapewnienia wkładu własnego na poziomie minimum
7% wydatków kwalifikowalnych projektu.

Minimalna wartość projektu złożonego do dofinansowania nie może być niższa niż 5 mln PLN.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacja konkursowa dostępna są na stronie internetowej:
http://cppc.gov.pl/programy/popc-2/po-polska-cyfrowa-3-1/nabor-wnioskow-popc-3-1-2/

Konkurs w ramach programu PO WER Działanie 4.1 Innowacje społeczne "Deinstytucjonalizacja usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi,

W  ramach programu PO WER został ogłoszony konkurs nr POWER.04.01.00-IZ.00-00-002/15 na Deinstytucjonalizację usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi, Działanie 4.1 Innowacje społeczne.
 
W ramach konkursu finansowane będą działania związane z procesami deinstytucjonalizacji usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi poprzez: opracowanie modelu innowacyjnego oraz zawiązanie optymalnego partnerstwa zdolnego do skutecznego przetestowania opracowanego modelu.
 
Beneficjentami mogą być:
  • -publiczne lub niepubliczne podmioty świadczące usługi zdrowotne lub;
  • -publiczne lub niepubliczne instytucje pomocy i integracji społecznej lub;
  • -podmioty lecznicze świadczące usługi zdrowotne.
 
Nabór wniosków będzie trwał od 19.11.2015 do 10.12.2015
 
Wszystkie szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z całą dokumentacją znajdą Państwo na stronie: http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/nabory/41-innowacje-spoleczne/

Nabór ekspertów w ramach programu Interreg Europa

Szanowni Państwo,

informujemy, iż w ramach programu Interreg Europa Środkowa istnieje możliwość ubiegania się o włączenie do grupy ekspertów, która będzie wspierać Instytucję Zarządzającą oraz Wspólny Sekretariat w ocenie wniosków o dofinansowanie.

Program zaprasza specjalistów zwłaszcza w dziedzinie pomocy publicznej, ale także w dziedzinie innowacji, energetyki, zarządzania zasobami naturalnymi i kulturowymi oraz finansów.
Szczegóły dotyczące naboru oraz adres strony z formularzem on-line dostępne są na stronie www.interreg-central.eu
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty. 

Nabór wniosków w ramach programu PO WER – Działanie 2.4 Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy.

W ramach programu PO WER – Działanie 2.4 Modernizacja publicznych i prywatnych służb zatrudnienia oraz lepsze dostosowanie ich do potrzeb rynku pracy.
Celem konkursu jest zwiększenie zakresu i trafności oferty aktywizacyjnej wobec osób młodych znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy poprzez wypracowane rekomendacje przez powołane w projektach partnerstwa.

W ramach niniejszego konkursu zakłada się, iż dofinansowana zostanie działalność jednego partnerstwa z każdego województwa, a każde partnerstwo wypracuje co najmniej jeden zestaw rekomendacji.
Uprawnionymi do aplikowania są:
  • jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki organizacyjne
  • ogólnopolskie stowarzyszenia lub związki jednostek samorządu terytorialnego
  • organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej
  • federacje lub związki organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej
  • partnerzy społeczni zgodnie z definicją w PO WER
 
Termin składania wniosków od: 28 września 2015 r. do 12 października 2015 r.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:
www.power.gov.pl

Konkurs WUP na usługi społeczne i zdrowotne

Wojewódzki Urząd Pracy w Łodzi ogłasza konkurs nr RPLD.09.02.01-IP.01-10-002/15 w ramach: Osi Priorytetowej IX „Włączenie społeczne"; Działania IX.2 „Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym"; Poddziałania IX.2.1 „Usługi społeczne i zdrowotne" RPO WŁ 20014-2020
W ramach konkursu wsparcie będzie można uzyskać na:
·         rozwój usług placówek wsparcia dziennego oraz innych alternatywnych form opieki dla dzieci (powyżej 3 roku życia) i młodzieży służące integracji społecznej oraz zapobieganiu patologiom
·         rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób zależnych lub niesamodzielnych, w tym osób starszych lub niepełnosprawnych służących zaspokojeniu rosnących potrzeb wynikających
z niesamodzielności
O dofinansowanie ubiegać się mogą:
  • instytucje pomocy i integracji społecznej,
  • jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne, związki, porozumienia
    i stowarzyszenia jst,
  • organizacje pozarządowe i podmioty ekonomii społecznej, statutowo świadczące usługi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym,
  • podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego
    i wolontariacie, st
Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 30 września do 16 listopada 2015 r.
Szczegółowe informacje na temat konkursu oraz dokumentacji konkursowej można znaleźć na stronie:

www.wuplodz.praca.gov.pl

Konkurs w ramach POiR 2014-2020 działanie 4.2: Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauki.

Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) ogłasza nabór Wniosków o dofinansowanie projektów: Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, Priorytet IV: Zwiększenie Potencjału Naukowo-Badawczego, działania 4.2: Rozwój Nowoczesnej Infrastruktury Badawczej Sektora Nauki.
Celem działania 4.2 jest wsparcie wybranych projektów dużej, strategicznej infrastruktury badawczej, o charakterze ogólnokrajowym lub międzynarodowym, znajdujących się na Polskiej Mapie Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDiB), aktualną najpóźniej na dzień przed ogłoszeniem Konkursu oraz zapewnienie skutecznego dostępu do tej infrastruktury dla przedsiębiorców i innych zainteresowanych podmiotów. Warunkiem uzyskania wsparcia będzie przedstawienie w szczególności: agendy badawczej, która wpisuje się w Krajową Inteligentną Specjalizację oraz planu dotyczącego wykorzystania infrastruktury B+R po zakończeniu projektu i planu pokrywania kosztów utrzymania infrastruktury.
Uprawnionymi do aplikowania są:
·      jednostki naukowe w rozumieniu art. 2 ust. 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r.
o zasadach finansowania nauki (Dz.U. z 2014 r. poz. 1620, t.j., ze zm.);
·      konsorcja jednostek naukowych;
·      uczelnie;
·      konsorcja uczelni;
·      konsorcja jednostek naukowych i przedsiębiorstw;
·         konsorcja uczelni (w tym spółek celowych uczelni) i przedsiębiorstw.
 
Szczegóły i dokumentację konkursową do pobrania można odnaleźć na stronie:
 
www.poir.gov.pl

LEMUR-Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza możliwość uzyskania dofinasowania w programie priorytetowym LEMUR. Celem programu jest zmniejszenie zużycia energii, a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w związku z projektowaniem i  budową nowych energooszczędnych budynków użyteczności publicznej oraz zamieszkania zbiorowego.
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym, a wsparcie można uzyskać zarówno w formie pożyczki jak i dotacji.
Beneficjentami mogą być:
·         podmioty sektora finansów publicznych, z wyłączeniem państwowych jednostek budżetowych,
·         samorządowe osoby prawne, spółki prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji i które powołane są do realizacji zadań własnych j.s.t. wskazanych w ustawach,
·         organizacje pozarządowe, w tym fundacje i stowarzyszenia, a także kościoły i inne związki wyznaniowe wpisane do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych oraz kościelne osoby prawne, które  realizują  zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów.
Szczegółowe informacje o programie oraz dokumentacja konkursowa dostępne są na stronie:
www.nfosigw.gov.pl

Harmonogram naboru wniosków w ramach funduszy norweskich i EOG na 2016 rok.

Opublikowany został harmonogram naboru wniosków na 2016 rok w ramach funduszy norweskich i EOG.
Program Harmonogram naboru wniosków w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na 2016 rok
PL07 "Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych" I - IV 2016 - IV nabór w ramach FWD
PL13 "Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu" I - IV 2016 - III nabór w ramach FWD
PL08 "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" nie został jeszcze ogłoszony
PL09 "Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej" nie został jeszcze ogłoszony
 
 
 
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:
www.eog.gov.pl